Breaking News
Home / Lajme / Çaj për zemër të shëndetshme

Çaj për zemër të shëndetshme

Shkup, 4 mars 2016 – Personat që rregullisht pinë çaj kanë 35 për qind më pak rrezik për në zemër, tregon një studim i zbatuar në SHBA.

Shkencëtarët nga Universiteti Xhon Hopkins në Baltimor shtojnë se personat që rregullisht pinë çaj së paku një filxhan kanë edhe më pak rrezik për shtresim potenciale të rrezikshëm të kalciumit në muret e enëve të gjakut në afërsi të zemrës.

Në hulumtime janë përdorur të dhënat e grumbulluara prej mbi gjashtë mijë personave të ndjekur për 11 vjet.

Numri më i madh i pjesëmarrësve në hulumtim vazhdimisht kanë pirë çaj të zi ose të gjelbër./Radio Vala 

2,396 total views, 15 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Angellovski publikoi listën e futbollistëve për ndeshjet me Letoninë dhe Slloveninë

Seleksionuesi i përfaqësueses A të Maqedonisë, Igor Angellovski ka publikuar listën e futbollistëve për dy …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: