Breaking News
Home / Maqedoni / Zëvendëskryeministri Musa Xhaferri takon Ministrin Jashtëm Austriak Sebastian Kurz

Zëvendëskryeministri Musa Xhaferri takon Ministrin Jashtëm Austriak Sebastian Kurz

Shkup, me 12 Mars 2016

Gjatë punimeve që po realizohen në Samitin për Denokraci të Europës Qendrore dhe Lindore, i organizuar nga Instituti Internacional Republikan (IRI) dhe Fondacioni “Akademia Politike” Zv/Kryeministri Xhaferri realizoi një takim bilateral me Ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë z.Sebastian Kurz i cili njëkohësisht është edhe kryetar i bordit drejtues në Fondacionin “Akademia Politike”.

Z.Kurz gjatë takimit dypalesh me z.Musa Xhaferri shprehu vlerësimin e tij dhe falemenderoj Qeverinë e Repubilkës së Maqedonisë për rolin e saj shumë të rëndësishëm në menaxhimin e krizës së emigrantëve nga vendet e Lindjes.

Z.Kurz theksoi se pa konstruktivitetin e Qeverisë së Maqedonisë,vendet e Bashkimit Europian do kishin shumë vështirësi që të përballen me fluksin e madh të emigranteve Sirian.

Z.Xhaferri nga ana e tij falemenderoj Z.Kurz për konsideratat e tij për rolin e Qeverisë tonë dhe shprehu qendrimin se roli yne dhe subjektit që përfaqësojmë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, në kontinuitet ka qënë konstruktiv dhe përkrahës i fuqishëm i politikave të Bashkimit Europian.

Zv/Kryeministri Xhaferri gjatë diskutimit, j’u përgjigj interesit të z.Kurz për situatën politike në vend duke e informuar atë për gjitha zhvillimet e fundit, si dhe për përpjekjet tona për tejkalimin e një nga situatave më të vështira politike që kalon Republika e Maqedonisë që nga pavarësimi i saj.

Gjithashtu Z.Xhaferri  dhe Z.Kurz biseduan për  e bashkëpunimin në mes të Fondacionit “Akademia Politike” dhe Bashkimit Demokratik për Integrim.

Z.Kurz u shpreh i gatshëm për këtë bashkëpunim dhe theksoi se në periudhë sa më të shpejtë kjo ide duhet të konkretizohet në një iniciativë të përbashkët.

Në fund të takimit, z.Xhaferri e ftoi Ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë për vizitë në vendin tonë, ftesë të cilën z.Kurz e pranoi me shumë kënaqësi. 

Gjatë mbrëmjes, Z.Musa Xhaferri ka paraparë edhe një takim bilateral me Kryetarin e Partis Demokratike të Shqipërisë, z.Lulzim Basha i cili gjithashtu është pjes e punimeve në këtë Samit.

/Radio Vala

 811 total views,  1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Sekretari amerikan: Mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë

Ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Wes Mitchell, ka deklaruar se SHBA është në mbështetje të …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: