Breaking News
Home / Lajme / Gostivar / Është zbuluar 8.5 kilogram ari me vlerë mbi 200 mijë euro gjatë kontrollit në rrugën Gostivar – Debresh

Është zbuluar 8.5 kilogram ari me vlerë mbi 200 mijë euro gjatë kontrollit në rrugën Gostivar – Debresh

Shkup, 16 mars 2016 – Inspektorë nga Sektori për hetime gjatë bastisjeve të automjetetit motorik të udhëtarëve “golf 5” në aksin rrugor Gostivar-Debresh kanë zbuluar 8,5 kilogramë ari, të dedikuar për tregun e Maqedonisë, vlera e së cilës vlerësohet në mbi 200 mijë euro.

Drejtoria doganore e Republikës së Maqedonisë sot kumtoi se dje rreth orës 10:30 për kontroll të detajuar doganor ëlshtë ndaluar edhe një automobil i Maqedonisë, i drejtuar nga një shtetas i Maqedonisë, me ç’rast nën ulëset e përparme janë gjetur tre kese plasmane me 2.127 copë stoli ari, me peshë të përgjithshme prej 8.619 gramë.

Nga masat dhe aktivitetet e ndërmarra parahetuese është vërtetuar se stolitë e arit janë blerë në Turqi dhe në mënyrë ilegale janë kontrabanduar në Republikën e Maqedonisë.

Kryerësi, qëndron në kumtesë, pas një marrëveshje paraprake me persona nga turqia dhe në bashkëpunin me kompaninë transportuese turke të autobusit, e cila mban linjë të rregullt Stamboll-Gostivar, e ka organizuar kontrabandimin e stolive të arrit. Pas arritjes në Maqedoni, i denoncuari i ka marrë stolitë nga autobusi dhe i ka vendosur në automjetin e tij.

Pas zbardhjes së rastit dhe hetimit dhe dokumentimit të plotë, Drejtoria doganore kundër kryerësir do të ngritë kallëzim penal për shkak të dyshimit për vepër të kryer penale “kontrabandim”.

Personi gjatë ditës do të dorëzohet para gjykatës hetuese në Gostivar.

/Radio Vala

 837 total views,  1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

FC Kosova e Neuchatelit në garë për vendin e parë

E Premte, me 9 Nëntor 2018 Ekipi i vetëm shqiptar në Kantonin e Neuchatelit në …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: