Breaking News
Home / Lajme nga Zvicra / I Ngarkuari me Punë, Xhemaili në emër të Republikës së Kosovës mori pjesë në ditët e zisë në Ambasadën e Bregut të Fildisht në Bernë

I Ngarkuari me Punë, Xhemaili në emër të Republikës së Kosovës mori pjesë në ditët e zisë në Ambasadën e Bregut të Fildisht në Bernë

Bernë, me 21 mars 2016 – I Ngarkuari me Punë, Mustafë Xhemaili, mori pjesë në ditët e zisë që Ambasada e Bregut të Fildisht (Coté d’Ivoire) në Bernë, mbajti për vdekjen e shumë qytetarëve nga sulmi i rëndë terrorist në qytetin Grand-Bassam.

“I Ngarkuari me Punë, në mes tjerash në Librin e Zisë shënoi se Kosova e dënon këtë akt terrorist dhe se mbështet dhe solidarizohet plotësisht me popullin dhe qeverinë e Bregut të Findisht në luftë kundër terrorizmit”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Kosovës 

Sulmi terrorist ndodhi të dielën, më 13 mars ku u vranë 15 civilë dhe tre ushtarë. Ky sulm ka tronditur vendin, i cili ka një krizë elektorale njëvjeçare, por megjithatë Bregu i Fildisht, është njëri ndër shtetet në Afrikë, i cili vitet e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme ekonomike. Bregu i Fildishte ka njohur Republikën e Kosovës,shtet të pavarur dhe sovran, më 20 shtator 2011.

/Radio Vala

746 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Sporti Shqiptar në Zvicër në TV Syri, ekskluzivisht flasin Egzon Maliqaj dhe Shefat Isufi

Grenchen, me 30 Dhjetor 2019 Në emisionin Sporti Shqiptar në Zvicër që çdo të hënë …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: