Breaking News
Home / Lajme / A është i dëmshëm uji që ka ndejtur në gotë?

A është i dëmshëm uji që ka ndejtur në gotë?

Shkup, 26 prill 2016 – Ujë i thjeshtë për dallim nga ushqimi nuk përmban sheqer, as proteina, kështu që është më lehtë që të ndotet me mikrobe. Për shijen e çuditshme të ujit që ka qëndruar në gotë brenda natës ka një shpjegim.

Gjegjësisht, ashtu siç uji është ekspozuar ndaj ajrit ka thithur pak dioksid karboni, dhe një pjesë e tij është shëndruar në acid karbonik. Kjo do të thotë se e ka ndryshuar përbërjen e tij kimike, shkruan “Discovery News”.

Kur acidi i karbonit do të lëshojë një ose dy protone dhe do të kthehet në bikarbonat ose karbonat, ai e zvogëlon pH-në e ujit, kështu që e ndryshon shijen.

Përveç kësaj uji që ka qëndruar në gotë disa orë është ekspozuar ndaj baktereve, kështu që në të ka edhe një sasi të caktuar të pluhurit. Kjo nuk do të thotë se është prishur, por për shkak të gjithë asaj që u theksua, herën tjetër mendoi dy herë nëse do të pini ujë që ka qëndruar ose do të merrni ujë të freskët. /Radio Vala

862 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Sporti Shqiptar në Zvicër (6) të ftuar drejtuesit e UKSHFZ-së

Kryetari dhe Nënkryetari i Unioni i Klubeve Shqiptare të Futbollit në Zvicër, Feti Demoli dhe …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: