Breaking News
Home / Lajme / FC Iliria, klubi i parë shqiptarë i futbollit që fiton Kupën e Solothurn-it në Zvicër

FC Iliria, klubi i parë shqiptarë i futbollit që fiton Kupën e Solothurn-it në Zvicër

Solothurn, me 5 Maj 2016

Klubi i Futbollit Iliria hynë në historinë e futbollit shqiptar në Zvicër, duke u bërë klubi i parë shqiptar që fiton Kupën e futbollit në Kanton Solothurn.

Në finalen e madhe të zhvilluar me 5 Maj në stadiumin e FC Solothurnit, FC Iliria edhe pse kishte epërsi prej 2:0, u desh që me anë të penalltive ta mposht ekipin e Fulenbach-it, me rezultat 7:4, pasi që loja përfundoi me rezultat të barabartë 2:2.

Të dy golat për FC Ilirinë i ka shënuar sulmuesi Mead Demiri.

Ndeshjen e ndoqën mbi 2500 tifozë dhe pa dyshim që pjesa më e madhe ishin tifoz shqiptarë të veshur Kuq e Zi, me flamurin kombëtar dhe mbështetjen e madhe nga tribunat e stadiumit.

Ndeshjen e përcolli edhe kryetari i Unionit të Klubeve Shqiptare të Futbollit në Zvicër, Skender Thaçi, i cili në një prononcim për RadioVala e vlerësoi si sukses historik fitoren e FC Ilirisë.

K.Selimi /Radio Vala

05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (1) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (2) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (3) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (4) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (5) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (6) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (7) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (8) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (9) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (10) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (11) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (12) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (13) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (14) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (15) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (16)05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (17) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (18) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (19) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (20) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (21) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (22) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (23) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (24) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (25) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (26) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (27) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (28) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (29) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (30) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (31) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (32) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (33) 05_05_2016_fc_iliria_fulenbach_kupa (34)

1,169 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Sporti Shqiptar në Zvicër (6) të ftuar drejtuesit e UKSHFZ-së

Kryetari dhe Nënkryetari i Unioni i Klubeve Shqiptare të Futbollit në Zvicër, Feti Demoli dhe …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: