Breaking News
Home / Lajme / Turizmi në fokusin e takimit të ministrave Kuçi dhe Poçivalshek

Turizmi në fokusin e takimit të ministrave Kuçi dhe Poçivalshek

Shkup, 19 tetor 2016
Ministri i Ekonomisë, Driton Kuçi sot zhvilloi një takim bilateral me homologun e tij slloven, Zdravko Poçivalshek.
Ky është takimi i dytë i dy ministrave, pas atij që realizuan gjatë Forumit Strategjik të Bledit-Slloveni muajit të kaluar, ku ministri Kuçi morri pjesë në një panel diskutimi mbi turizmin, që ishte edhe një nga temat që dy ministrat diskutuan sot, duke shkëmbyer përvojat dhe duke përfshirë ide të reja për rritjen e bashkëpunimit në këtë fushë.
Kështu, për zhvillimin më intensiv të bashkëpunimit mes dy vendeve u propozua të marrin në konsideratë mundësinë e lidhjes së një marrëveshjeje bashkëpunimi në fushën e turizmit mes Maqedonisë dhe Sllovenisë, e cila do të lejojë forcimin e kontakteve të përhershme dhe zgjerimin e bashkëpunim me operatorët turistikë, me anë të aranzhmanëve me ofertë turistike të të dy vendeve, nxitjen e ofertave turistike dhe si dhe nevojën për krijimin e linjave çarter midis destinacioneve turistike të të dy vendeve gjatë sezonit kryesor turistik.
Ministri Kuçi falënderoi homologun e tij slloven edhe për realizimin e projektit UNIDO, i cili është siguruar nga projekti bilateral slloven për asistencë teknike. Të dy ministrat biseduan edhe për tregtinë ndërmjet dy vendeve dhe për intensifikimin e saj. Republika e Sllovenisë është një nga partnerët më të rëndësishëm tregtarë të Republikës së Maqedonisë dhe është vazhdimisht ndër 20 vendet kryesore me të cilat Republika e Maqedonisë ka volumin më të madh të tregtisë. Vitin e kaluar ajo zuri vendin e 14-të dhe në janar – Gusht 2016 është e 12-ta në listën e vendeve me vëllimin më të madh të tregtisë, duke vënë në dukje rritjen e eksporteve me 15 për qind dhe rritjen e ulët të importit me 7.8% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2015.
Kuçi dhe Poçivalshek shkëmbyen pikëpamje mbi mundësitë e mbajtjes së një Komiteti të përbashkët për bashkëpunim ekonomik Aktivitetet do të kontribuo një mbledhje të Komitetit të Përbashkët për Bashkëpunim Ekonomik, mbajtjen e një takimi trepalësh mes Maqedonisë, Sllovenisë dhe Turqisë, si dhe mbajtjen e Sesionit të 11-të të Komisionit të Përbashkët për Marrëveshjen e bashkëpunimit ekonomik mes Maqedonisë dhe Sllovenisë. /Radio Vala

 1,239 total views,  1 views today

About RV2

Check Also

(Video) Bashkëbisedim me Besim Bublicën, Drejtor Sportiv në FC Dardania Basel, Sporti Shqiptar në Zvicër 25

Sporti Shqiptar në Zvicër, bashkëbisedim me Besim Bublicën, Drejtor Sportiv në FC Dardania Basel Autor …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: