Home / Lajme / Shtrejtohen karburantet

Shtrejtohen karburantet

Shkup, 28 Nëntor 2016
Benzinat dhe vaji ekstra i lehtë për amvisëri prej mbrëmë në mesnatë shtrenjtohen për dy denarë, ndërsa dizeli për 1,5 denarë, vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë. (KRE).
Sipas vendimit të KRE-së, një litër EUROSUPER BS – 95 do të shitet për 62 denarë, ndërsa çmimi i ri i një litër EUROSUPER BS – 98 arrin 64 denarë. Vaji ektstra i lehtë për amvisëri (EL) do të kushtojë 37,5 denarë, ndërsa për një litër EEURODIZEL do të paguhet 48,5 denarë.
Për 1.914 denarë rritet çmimi me pakicë i mazutit M-1 NS dhe një kilogram nga ky energjens do të kushtojë 23,861 denarë.
Çmimet me pakicë të derivateve të naftës në mesatare rriten për 4.48 për qind.
Çmimi i ri i karburanteve është formuar në bazë të çmimit mesatar të naftës në tregun botëror dhe kursin e denarit në krahasim me dollarin në dy javët e fundit. /Radio Vala

554 total views, 1 views today

About RV2

Check Also

Bejta takoi banorët e Llakavicës, Turçanit dhe Çajlës, Infrastruktura moderne shtylla e parë drejt Gostivarit të Nesërm (Video)

Gostivar, me 12 tetor – 2017 Kryetari i Komunës dhe njëkohësisht kandidati për Gostivarin z. …

Lini një Përgjigje