Home / Lajme / BeH parashtroi ankesë para Gjykatës ndërkombëtare në Hagë për gjenocid kundër Serbisë
Judges of the International Court of Justice arrive in the courtroom during the first day of the witnesses in the Croatia vs. Serbia case in the Peace Palace in The Hague, The Netherlands, on March 2014. Croatia accuses neighbouring country Serbia of committing genocide in the nineties at the breakup of Yugoslavia., Image: 186809598, License: Rights-managed, Restrictions: netherlands out, Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

BeH parashtroi ankesë para Gjykatës ndërkombëtare në Hagë për gjenocid kundër Serbisë

Delegacion i Bosnjë e Hercegovinës sot sërish ka parashtruar ankesë para Gjykatës ndërkombëtare në Hagë për gjenocid kundër Serbisë.
Delegacioni i kryesuar nga Sakib Softiq, ish-avokat i BeH-së për veprën kundër Serbisë.
Kërkesa për ripërtëritje të ankesës është parashtruar pa pajtim të presidencës së BeH-së, njofton BTA.
BeH ka dorëzuar ankesë para Gjykatës Ndërkombëtare në Hagë në vitin 1993, kur e ka akuzuar Beogradin për spastrim etnik të kroatëve dhe myslimanëve gjatë luftës.
Më 26 shkurt të vitit 2007, gjykata vërtetoi se forcat e serbëve të Bosnjës kanë kryer gjenocid në Srebrenicë, kur janë vrarë rreth 8.000 myslimanë, por Serbia nuk është përgjegjëse për organizimin e gjenocidit.
Afati për rishqyrtimin eventual skadon më 26 shkurt të këtij viti.

1,192 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Referendumi

Integrimi miq, nuk do të thotë vetëm lehtësi vizash e punësimesh jashtë, por përqafim dhe …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: