Home / Lajme / Facebook do të identifikojnë terroristët

Facebook do të identifikojnë terroristët

Shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg tha se se përmbajtjet e postuara në rrjetin social do të vëzhgohen nga inteligjenca artificiale.
Në një letër ku përshkruan planin e tij, ai tha se algoritmet do të arrijnë të zbulojnë terroristët, dhunën, mashtrimin e madje të parandalojnë vetëvrasjen. Ai pranoi se në të kaluarën rrjeti social ka bërë gabime me përmbajtjet e hequra nga uebsajti.
Por gjithashtu theksoi se do të duhen vite për zhvillimin e këtyre algoritmeve. Ndërsa flite për të ardhmen e rrjetit social, Zuckerberg tha se do të ishte e pamundur të vëzhgoheshin miliarda postime dhe mesazhe që shfaqeshin në platformë çdo ditë.
Ai përmendi disa prej rasteve ku rrjeti social kishte gabuar si ai i vajzës së napalmit. Facebook u kritikua ashpër në 2014-ën kur një vrasës kishte rrëfyer online krimin përpara se ta bënte.
Zuckerberg beson se inteligjenca artificiale do të arirjë të identifikojë përmbajtje problematike më shpejt duke parandaluar shumë rreziqe e këtu edhe sulmet terroriste. /PCWorld

427 total views, 0 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Miqësore në kushte dimri midis FC Eagles Aaraut dhe FC Ilirisë së Solothurnit (Video)

Aarau, me 17 Mars 2018 Ekipi i FC Eagles dhe Ilirisë së Solothurnit, të Shtunën …

Lini një Përgjigje