Home / Lajme / Bujar Osmani:Ligji për gjuhët është gjithëpërfshirës. Ky është moment historik

Bujar Osmani:Ligji për gjuhët është gjithëpërfshirës. Ky është moment historik

Zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani në emisionin e sontëm në “Rruga drejt…” në Alsat-M ka theksuar se në këto 15 vite nuk u arrit një kontekst politik, ku do mund të ishin tejkaluar këto dallime, sa i takon përdorimit të gjuhëve.

“Prandaj themi se është moment historik, sepse po mbyllim Marrëveshjen e Ohrit në aspektin legjislativ dhe ky ligj ka një pëlqim mes dy partive politike si zgjidhje optimale për të mbyllur këtë temë”, ka thënë Osmani.

“Ne kemi kaluar mbrëmë një fazë të bisedimeve, por ende nuk kemi një marrëveshje politike dhe nuk mund të flasim se është punë e kryer, por është një nismë e mbarë. Dallimet në interpretime na kanë mbajtur 15 vite pa e mbyllur këtë çështje, prandaj është nismë e mirë, ligji është gjithëpërfshirës dhe reflektim i asaj që është në kushtetutë”, ka thënë Osmani.

275 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Bejta në Forinë paralajmëroi projektet kapitale (Video)

Gostivar, me 10 tetor – 2017 Forina ishte vatra e radhës e Kryetarit të Komunës …

Lini një Përgjigje