Home / Maqedoni / Marsh protestues në organizim të shoqatës “Të paçrrënjësurit”

Marsh protestues në organizim të shoqatës “Të paçrrënjësurit”

Marsh protestues i shoqatës “Të paçrrënjosurit” kundër, siç thonë, ndarjes së Maqedonisë dhe vendosje të edhe një gjuhe sonte u mbajt në qendrën e Shkupit.

Protesta filloi nga kisha kryesore në Shkup, pastaj ata u drejtuan tek parku Gruaja – luftëtare përballë Parlamentit

Zëdhënësi i shoqatës, Goran Ugrinovski deklaroi se kjo shoqatë nuk ka lidhje me asnjë parti politike, edhe pse shumica e qytetarëve i etiketojnë si dorë e zgjatur e VMRO-­DPMNE­-së.

Sipas Ugrinovskit, ata protestojnë kundër shpalljes së gjuhës shqipe zyrtare në Maqedoni dhe ndarjes së vendit.

282 total views, 2 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Ministri Saliji takon Ambasadorin Bejli, bisedojnë për reformat që duhet të ndërmerren nga ana e Qeverisë

Ministri i drejtësisë z. Bilen Saliji priti në takim zyrtar ambasadorin e Shteteve të Bashkuara …

Lini një Përgjigje