Home / Lajme / Zaev: Në mars qeveria me BDI, siguruam firmat e deputetëve

Zaev: Në mars qeveria me BDI, siguruam firmat e deputetëve

Sipas kreut të Lidhjes Sociale-Demokrate, vetëm disa çështje të vogla kanë mbetur për t’u kapërcyer në bisedimet me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe brenda 10 apo 15 ditësh, vendi do të ketë një qeveri të re të drejtuar prej tij.
“Firmat për mandatin e qeverisë u morën. Them se pak gjë duhet që bisedimet të mbyllen, duke qenë se për temat më të rëndësishme, siç është programi i qeverisë së ardhshme, platforma e social-demokratëve, platforma e partive shqiptare dhe ligji mbi përdorimin e gjuhëve, është gjetur gjuha e përbashkët”, deklaroi Zaev.
Sipas tij, lidershipi i BDI-së vendosi mbrëmjen e së mërkurës që të ofronte firmat e nevojshme për mandatin qeverisës.
Më herët, Zaev sqaroi se për ujdinë finale nevojitej që grupet e punës të punojnë edhe në detajet e fundit, në mënyrë që të mos lihet asnjë boshllëk për kontestimin e ligjit në Gjykatën Kushtetuese. Maqedonia ka pasur durim deri tani, citohet të ketë thënë ai, mendoj se mund të presë edhe disa ditë.
Përveç gjuhës, në pikat e tjera nga platforma e përbashkët e partive politike shqiptare që fituan mandate në përbërjen e re parlamentare, LSDM dhe BDI kanë pasur qëndrime të njëjta, përfshirë edhe atë për buxhetin dhe shpërndarjen e barabartë të parave të shtetit, apo investimeve në zonat e banuara nga shqiptarë.
Bashkimi Demokratik për Integrim e konfirmoi se pengesa e madhe në krijimin e një ekzekutivi me social-demokratët në opozitë, ajo e gjuhës, është hequr dhe se në linja të përgjithshme pajtohet me draftin e projektligjit të hartuar nga LSDM për gjuhën.
Tani mbeten dhe disa detaje të tjera të vogla për diskutim përpara se të dilet me një vendim përfundimtar.

419 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Bejta në Forinë paralajmëroi projektet kapitale (Video)

Gostivar, me 10 tetor – 2017 Forina ishte vatra e radhës e Kryetarit të Komunës …

Lini një Përgjigje