Home / Lajme / Njëqind e gjashtëdhjetë deputetë gjermanë nënshkruan peticion për lirimin e korrespondentit të “Velt”-it në Turqi

Njëqind e gjashtëdhjetë deputetë gjermanë nënshkruan peticion për lirimin e korrespondentit të “Velt”-it në Turqi

Njëqind e gjashtëdhjetë deputetë gjermanë kanë nënshkruar në letrën e dërguar deri te Ambasada turke në Berlin me çka parashtrohet kërkesë për lirimin e shpejtë të korrespondentit të gazetës gjermane “Velt” në Ankara, Deniz Juxhel.

Juxhel, i cili kërkohej nga autoritetet turke, është arrestuar javën e kaluar, pasi vetë i ishte dorëzuar policisë turke.

Letra është dërguar deri te ambasadori turk Ali Keman Ajdin në iniciativë të socialdemokratit Nijls Anen dhe të deputetit të të Gjelbërve Omud Nuripur.

Në tekst insistohet që të sigurohet punë e lirë e gazetarëve në Turqi, ndërsa me këtë rast theksohet edhe miqësia midis Turqisë dhe Gjermanisë.

Para disa ditësh Ministria gjermane e Punëve të Jashtme shprehu shpresë se rasti i Juxhel do të shqyrtohet “në pajtim me qeverisjen e të drejtës”.

750 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Referendumi

Integrimi miq, nuk do të thotë vetëm lehtësi vizash e punësimesh jashtë, por përqafim dhe …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: