Home / Lajme / Berlin: Kaloi koha e zërave të buta me Turqinë

Berlin: Kaloi koha e zërave të buta me Turqinë

Koha e zërave të buta në marrëdhëniet e Berlinit me Ankaranë skadoi, pasi gjykata turke vendosi ta burgos gazetarin e gazetës gjermane “Velt”, Deniz Juxhel, deklaroi ministri gjerman i Drejtësisë, Hajko Mas.
Ai në një intervistë për “Velt” theksoi se sjellja ndaj Juxhelit është e papranueshme dhe se ky nuk është rasti i vetëm në Turqi, ku janë arrestuar një numër i madh personash, posaçërisht gjykatës.

“Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan duhet të kuptojë se ai që në mënyrë sistemore i minon liritë themelore të mediave dhe parimet e shtetit ligjor, e largon vendin nga vlerat themelore të Bashkimit Evropian. Nëse Turqia nuk u përmbahet këtyre vlerave, afrimi në BE në praktikë do të jetë i pamundur”, theksoi Mas.
Ai shtoi se Gjermania nuk do ta ndërpres dialogun me Turqinë, por kur detyrohen gazetarët të heshtin ose burgosen gjykatës, ka kaluar koha e zërave të buta.
Më 17 shkurt u publikua se Juxheli 47-të vjeçar është arrestuar nën akuzën për pjesëmarrje në organizatë terroriste, shfrytëzim i palejuar i informacioneve dhe propagandë në dobi të terrorizimit. 

498 total views, 2 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Bejta takoi banorët e Llakavicës, Turçanit dhe Çajlës, Infrastruktura moderne shtylla e parë drejt Gostivarit të Nesërm (Video)

Gostivar, me 12 tetor – 2017 Kryetari i Komunës dhe njëkohësisht kandidati për Gostivarin z. …

Lini një Përgjigje