Home / Lajme / Erdogan: Të mos akuzohen të gjithë myslimanët për shkak të vrasjeve barbare të terroristëve

Erdogan: Të mos akuzohen të gjithë myslimanët për shkak të vrasjeve barbare të terroristëve

Nuk mund të akuzohen të gjithë myslimanët për shkak të vrasjeve barbare të organizatave terroriste, deklaroi sot presidenti turk Rexhep Taip Erdogan në takimin e Organizatës për bashkëpunim ekonomik (ECO), që mbahet në Islamabad.
“Ne duhet të jemi të kujdesshëm lidhur me planet të cilat kanë për qëllim ta tërheqin rajonin tonë në përleshje me bazë etnike dhe sekteve dhe kaosit”, theksoi Erdogan.

Ai shtoi se shtetet myslimane nuk mund ta sjellin në rrezik stabilitetin “për shkak interesave të vendeve të huaja në rajon”.
“Borxhi ynë fillestar është ta shuajmë zjarrin e shkatërrimit të vendeve si Siria, Iraku dhe Jemeni dhe t’i jepet fund gjakderdhjes”, theksoi presidenti turk.
Ai gjithashtu apeloi për solidaritet më të madh me vëllezërit në Qipron Veriore, të cilët i janë nënshtruar izolimit të padrejtë.
Erdogan e theksoi nevojën për zgjidhje të kontesteve politike mes vende anëtare të ECO-së dhe për përpjekjet e përbashkëta në luftën kundër terrorizimit.
“Ne duhet t’i marrim punët në duart tona”, theksoi Erdogan.

686 total views, 5 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Bejta në Forinë paralajmëroi projektet kapitale (Video)

Gostivar, me 10 tetor – 2017 Forina ishte vatra e radhës e Kryetarit të Komunës …

Lini një Përgjigje