Home / Lajme / Është rritur qarkullimi me ushqim, pije, duhan dhe derivate

Është rritur qarkullimi me ushqim, pije, duhan dhe derivate

Shkup, 28 shkurt 2017 – Në janar të këtij viti në krahasim me janarin e vitit të kaluar është rritur qarkullimi në grupet: tregti me pakicë me ushqim, pije dhe duhan (në mënyrë nominale për 6,7 për qind, ndërsa reale për 7,1 për qind) dhe tregti me pakicë, me derivate të automjeteve (në mënyrë nominale për 12,8 për qind, ndërsa reale për 1,1 për qind), kumtoi sot Enti shtetëror për statistikë.

Ulje të qarkullimit, ndërkaq, ka në “tregtinë me pakicë me prodhime joushqimore, përveç derivateve” (në mënyrë nominale për 8,3 për qind, ndërsa reale për 7 për qind) dhe në tregtinë me pakicë, përveç tregtisë me derivate (në mënyrë nominale për 1,4 për qind, ndërsa reale për 1,3 për qind). /Radio Vala

588 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Alban Pnishi nga Zvicra transferohet në Izrael te Bnei Sakhnin

  Mbrojtësi shqiptar i Kosovës, Alban Pnishi nga kampionati zviceran, Super Liga është transferuar në …

Lini një Përgjigje