Home / Lajme / Bejli: Ivanovi sërish ta shqyrtojë vendimin,

Bejli: Ivanovi sërish ta shqyrtojë vendimin,

Shkup, 2 mars 2017 – Ambasadori amerikan në Maqedoni, Xhes Bejli sot i bëri thirrje presidentit Ivanov që sërish ta shqyrtojë vendimin e djeshëm për mosdhënien e mandatit liderit të LSDM-së Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re. Njëkohësisht Bejli u bëri thirrje edhe fqinjëve të Maqedonisë që të tregojnë përmbajtje dhe të jenë konstruktivë në këtë moment të ndjeshmërisë politike në vend.

“Si partner strategjik i Maqedonisë dhe si mik me respekt të plotë ndaj sovranitetit dhe bashkimit të Maqedonisë i bëjmë thirrje presidentit Ivanov që sërish ta shqyrtojë këtë vendim. Njëkohësisht u bëjmë thirrje fqinjëve të Maqedonisë të tregojnë përmbajtje dhe të jenë konstruktivë në këto momente të ndjeshme në vend”, deklaroi Bejli në deklaratën e shkurtër.

SHBA-ja siç tha Bejli, është e dëshpëruar nga vendimi i djeshëm i presidentit Ivanov, i cili refuzoi t’ju japë mundësi përfaqësuesve të cilët kanë shumicë absolute për të formuar qeveri të re. “Kjo nuk është në pajtim me parimet themelore demokratike të të drejtave, të cilat janë vlera themelore edhe të NATO-s”, për shembull, tha ambasadori amerikan.

Gjithashtu ai përkujtoi në qëndrimin e Departamentit amerikan të shtetit të shprehur gjatë të martës.

Bejli nuk deshi të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve pas çka u drejtua në takim me ambasadorin e BE-së në Maqedoni Samuel Zhbogar dhe me ambasadorët e vendeve të tjera – anëtare të BE-së. /Radio Vala

 

521 total views, 2 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Bejta në Forinë paralajmëroi projektet kapitale (Video)

Gostivar, me 10 tetor – 2017 Forina ishte vatra e radhës e Kryetarit të Komunës …

Lini një Përgjigje