Home / Gostivar / Pianisti gostivaras Leutrim Aliji vazhdon Studimet në Zvicër, në Universitetin e Arteve në Cyrih

Pianisti gostivaras Leutrim Aliji vazhdon Studimet në Zvicër, në Universitetin e Arteve në Cyrih

Cyrih, me 7 Shtator 2017

Leutrim Aliji, Pianisti i parë i diplomuar në qytetin e Gostivarit, vazhdon studimet e Magjistraturës për Interpretim/Piano në Universitetin e Arteve në Cyrih – ZHdK”Zhücher Hochschule der Künste” – Zürich, transmeton Radio Vala.

“Studimet janë të parapara të zgjasin dy vite dhe normal që ndjehem shumë i nderuar që mu dha mundësia të jem pjesë e këtij Universiteti. Ende është fillimi dhe nuk e kam fituar përvojën e duhur për të bërë krahasimet me Maqedoninë në aspektin profesional, ndërsa në të gjitha pikëpamjet tjera me të vërtet ndjehem shumë mirë këtu ne Zvicër, gjithçka është ashtu si duhet të jetë. Kushtet, mundësitë dhe kualiteti i jetës janë krejtësisht në një nivel tjetër dhe mbi të gjitha më pëlqen preciziteti dhe energjia pozitive që këtu duket si e pashtershme”, u shpreh për Radio Vala, Leutrim Aliji i cili tashmë është zhvendosur për të jetuar në Zvicër.

Pianisti Letutrim Aliji, në vitin 2014, diplomoi në Fakultetin e Arteve Muzikore të Universitetit të Shkupit.

“Do jem i pari, i dyti ose i treti nuk është shumë më rëndësi, neve na duhet sa më shumë ti përkushtohemi muzikës serioze, të nxjerrim kualitet, të formojmë orkestër”, tha pas Diplomimit, pianisti Leutrim Aliji.

Leurtim Aliji është pjesë e Grupit, XXL Band.

Kasam Selimi /Radio Vala

4,153 total views, 3 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesionit, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë. Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ). Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform. Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA. Për herë të parë me gazetari ka filluar të merret në vitin 2005 si praktikant në Radio Gostivar, ndërsa nga viti 2007 aktivisht punon si Gazetar.

Check Also

Forinasit e BDI-së autorizojnë Avokatin Ujkan Idrizi për Kandidat për Këshilltar në Komunën e Gostivarit

Forinë, me 23 Shtator 2017 Forina është një nga vendbanimet që ka njerëzit më punëtor …

Lini një Përgjigje