Home / Lajme / Ismaili dhe Hashani dy “Shqiponja” që do përballën kundër njëra tjetrës në sfidën Shqipëri – Zvicër

Ismaili dhe Hashani dy “Shqiponja” që do përballën kundër njëra tjetrës në sfidën Shqipëri – Zvicër

Bernë, me 12 Shtator 2017

Florijana Ismaili dhe Saranda Hashani, të dyja janë futbolliste shqiptare, të dyja janë edhe zvicerane të natyralizuar, të dyja kanë luajtur në Kampionatin e Femrave në Zvicër e para të BSC Young Boys dhe e dyta për herë të fundit në FC Zürich (tani në BV Cloppenburg në Gjermani), shkruajnë Radio Vala dhe Albsport.ch.

Por, Florijana dhe Saranda kanë bërë një zgjedhje të ndryshme, për atë se cilën Kombëtare të Futbollit do ta përfaqësojnë.

Saranda Hashani futbollistja me prejardhje nga Mali i Zi ka zgjedhur që të luaj për Shqipërinë, e ndërkaq Florijana Ismaili me prejardhje nga Lugina e Preshevës ka zgjedhur Zvicrën.

E për herë të parë do të përballen Kombëtarja e Shqipërisë dhe ajo e Zvicrës. Për herë të parë do të përballen edhe Saranda dhe Florijana.

Ndeshja e parë Kualifikuese për Kampionatin Botëror 2019, midis Shqipërisë dhe Zvicrës do të luhet të Premten me 15 Shtator në ora 17:00, në Elbasan.

Florijana Ismaili është futbollistja e vetme shqiptare që luan për Zvicrën.

Kasam Selimi /Radio Vala /Albsport.ch
Foto: Blick.ch

1,897 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Kasam Selimi është Gazetar Profesional, i Diplomuar në Universitetin e Tetovës në Degën e Gazetarisë dhe në Institutin e Mediave të Maqedonisë.

Është Anëtar i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë SHGM. Gjithashtu është edhe Anëtar i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ).
Është i Regjistruar edhe i pranuar si përfaqësues sportiv nga Federata Evropiane e Futbollit UEFA, (F.A.ME) platform.

Kasam Selimi është Ideator dhe Themelues i Dritares së parë Informative në gjuhën Shqipe në Gostivar RADIO VALA dhe Faqes së Parë Sportive Shqiptare në Zvicër, ALBSPOR.CH

Check Also

Video Paralajmëruese për ndeshjen Zvicër – Shqipëri, femrat (Video)

Biel/Bienne, me 21 Nëntor 2017 Të Martën e ardhshme, me 28 Nëntor 2017, në Stadiumin …

Lini një Përgjigje