Breaking News
Home / Lajme / BSC Young Boys Bern, Kampion të Zvicrës në Futboll (Foto)

BSC Young Boys Bern, Kampion të Zvicrës në Futboll (Foto)

Bern, më 28 Prill 2018

BSC Young Boys Bern janë kampionët e rinj të Zvicrës në Futboll, në sezonin 2017/18, përcjellin RadioVala.com dhe Albsport.ch.

Ekipi Verdhë e Zi u bë Kampion pas 32 vjetësh. Për herë të fundit kishin qenë në vitin 1986.

Në javën e 32-të, në ditën kur YB u shpallën edhe zyrtarisht të parët e Zvicrës, u ndeshen me FC Luzernin të cilët u shkaktuan vështirësi deri në fundin e takimit.

Christian Schneuwly “heshti”, publikun vendas në Stad de Suissen me golin e shënuar për vendasi në minutën e 47. Katër minuta më vonë, mesfushori shqiptar Idriz Voca ndërhyn ndaj Christian Fassnachtit dhe ky i fundit fiton penallti. Guillaume Hoarau shënoi dhe riktheu shpresën e madhe të vendasit. Ky moment ishte edhe rikthimi i madh për ekipin Bernit.

 

Por, problemi te Berneret ishte Roger Assale i cili humbi rasti e pastër për përmbysje të rezultati në minutën e 64 kur u gjend ballë për ballë me portierin mysafir Omerlin që e mbrojti golin. Rastet e keqpërdorura nga Assale mund ti kushton shumë YB-së, nëse nuk do të ishte heroi i këtij takimi, portieri Marco Wölfli mbrojti penlltinë e Valeriane Gvilias në minutën e 74-ër.

Edhe ky moment i dha shpirt dhe motiv për të besuar ekipit të trajnerit Adi Hütter që me mençuri nga loja e largoi Assalen dhe inkuadroi në lojë Jean-Pierre Nsame. Nsame u bë protagonisti kryesor i ndeshjes, kur në minutën e 88-të goditi me të parën dhe ia solli BSC Young Boysit, titullin Kampion të Zvicrës pas 32 vitesh.

Festa vetëm se nisi, sytë ishin të drejtuar nga Stephan Klossner referi i këtij takimi i cili më të firshëlluar, “shkaktoi” tërmet në Stad de Suisse ku u futën pothuaj se i gjithë publiku në stadium për të festuar bashkë me futbollistët dhe ekipin, deri në orët e vona të ditës së Shtunë.

Kulmi i festës ishte me paraqitjen e të gjithë ekipit të BSC Young Boysit në shkallet e stadiumit duke festuar bashkë me tifozët e zemrës, për të cilët kjo ditë ishte pritur mbi 30 vite, e për shumëkënd ishte festa e parë e përjetuar.

Këtë ndeshje dhe festë e përcolli drejtpërdrejtë edhe gazetari i RadioValës, Kasam Selimi që ishin të Akredituar nga ekipi vendas. Ky ishte rasti i parë të merrnim pjesë në një ngjarje, ndeshje ku vendosej fati i kampionit të ri në Ligen e Zvicrës.

Do të jetë një datë dhe ditë e shënuar edhe për RadioValën dhe për mua si Gazetar.

@Kasam Selimi @RadioVala @Albsport.ch

 4,915 total views,  3 views today

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Zejdan Alili, futbollist në Gjermani, flet për emisionin Sporti Shqiptar në Mërgim

Sporti Shqiptar në Mërgim (26) bashkëbisedim me Zejdan Alilin, Futbollist në SV 1950 Büchelberg e.V. …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: