Breaking News
Home / Lajme / Të hënë takim liderësh

Të hënë takim liderësh

Të hënën në kafe mëngjesi Zoran Zaev, Kristian Mickoski do ta pijë së bashku, edhe Ali Ahmeti dhe Bilall Kasami do t’u bëjnë shoqëri. Takimi i liderëve është planifikuar zyrtarisht të hënën në mëngjes, përcjell .

Shumica pret marrëveshje për KSHZ-në, por edhe për mbështetjen e opozitës për referendumin, nga ana tjetër, opozita pret të përmbushë kërkesat e tyre – qeveria e Përzhinës, ligji për financim të partive, por edhe ndryshime në kodin penal.

Sipas informacioneve, nga takimi i liderëve pritet saktësisht në kodin penal. Nëse një pjesë e paketës do të jetë dhe një qeveri e gjerë do të hapet si një çështje, pasi VMRO-DPMNE njofton se një ofertë e tillë është marrë nga kryeministri. Partia e Miskovskit informon se Zaev ka ofruar tre vende ministrore, dhe në këmbim, Miskoski duhet të bëjë thirrje publike te anëtarësia për të votuar në referendum.

Sipas informacionit, qeveria e gjerë do të kishte mandat për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe gjithashtu do të punonte për reformat e BE. VMRO-DPMNE thonë se e refuzuan ofertën. LSDM fare nuk dëshiron të komentojë mbi opsionin, qeverinë e gjerë.

Megjithatë, një ide e tillë u vendos në tryeza brifojnë edhe burime nga blloku shqiptar. Sa i përket kodit penal nga LSDM thonë se nuk kanë ndër mend përmirësime ligjore, por ata pretendojnë se kanë thënë qartë se ndryshimet nuk duhet të ndikohen në rastet e PSP. Nga partia e Miskoskit pretendojnë se nuk kërkojnë një gjë të tillë, por këmbëngulin në ndryshime që do të mbronin partitë.

30 korriku është data që është planifikuar për shpalljen e referendumit. Kryetari i parlamentit thotë se nuk ka afat për referendumin, por ai thotë se marrëveshja me Greqinë do të publikohet në Gazetën Zyrtare përpara se deputetët të votojnë për referendumin.(Burimi) FLAKA

 995 total views,  1 views today

About RADIO VALA Redaksia

Check Also

(Video) Bashkëbisedim me Besim Bublicën, Drejtor Sportiv në FC Dardania Basel, Sporti Shqiptar në Zvicër 25

Sporti Shqiptar në Zvicër, bashkëbisedim me Besim Bublicën, Drejtor Sportiv në FC Dardania Basel Autor …

Këtë e pëlqejnë %d blogues: