Home / Lajme nga Zvicra

Lajme nga Zvicra

Flet babai i Valon Behramit: 20 vite la zemrën për Zvicrën, por e larguan me një telefonatë

Vetëm para pak javësh, zviceranët shprehnin nevojën për t’i pasur 11 Valon Behramë në përfaqësuesen e tyre. Kjo ishte mënyra më e mirë për helvetikët, që të shprehnin mirënjohje për mesfushorin shqiptar, i cili arriti ta ”fusë në xhep” futbollistin më të shtrenjtë në botë, Neymarin, të cilin nuk e …

Read More »

Demhasaj kujdeset për fitoren e Luzernit (Video)

  Luzern, më 4 Gusht 2018 Albian Ajeti te FC Baseli dhe Shkelqim Demhasaj te FC Luzerni aktualisht janë ndër sulemuesit më të mirë në kampionatin zviceran. Shkelqim Demhasaj që këtë sezon i prinë sulmit të FC Luzernit, ai edhe e arsyeton këtë besim të, trajnerit, René Weiler. Të shtunën …

Read More »

Albian Ajeti edhe shënon edhe asiston (Video)

Basel, më 4 Gusht 2018 Pas dy dështimeve, FC Baseli në javën e 3-të të Super Liges së Zvicrës ka gjetur fitoren e parë në sezon. Fitores 4:2 ndaj FC Grasshoppersit i ndihmoi edhe sulmuesi shqiptar Albian Ajeti me një gol dhe asistim, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Në minutën e …

Read More »

FC Dardania e Lozanës vijon me përgatitjet për sezonin e ri (Video)

Lozanë, më Gusht 2018 FC Dardania e Lozanës prej para tre javësh ka nisur me përgatitjet për sezonin 2018/19. Isak Aliaj, Kryetar i FC Dardanisë, në prononcimin për albsport.ch dhe radiovala.com, tha se kanë më shumë prioritete në këtë sezon, ndër kryesoret krijimi dhe përforcimi i ekipeve të juniorëve. “Synimi …

Read More »

Kololli debuton te FC Zürichu në derbin me Grasshoppersin

Cyrih, më 29 Korrik 2018 Mesfushori i Kosovës, Benjamin Kololli ka debutuar në ekipin e tij të ri, FC Zürichun, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Në derbin e qytetit të Cyrihut, kundër FC Grasshoppersit, Benjamin Kololli është inkuadruar në lojë në minutën e 70-të. Për 21-ta lojë, Kololli ka dërguar dy …

Read More »

Njëzet e nëntë futbollistë shqiptarë në Super Ligen e Zvicrës, gjashtë më shumë se vitin e kaluar

Bernë, me 23 Korrik 2018 Javën që e lemë pas, në Zvicër nisi sezoni i ri futbollistik 2018/19 në Super Lige dhe në Ligen e Dytë – Challenge. Gjithnjë në veçojmë futbollistë shqiptarë që luajnë në Zvicër. Siç dihet, edhe në Ligen e Parë edhe në të dytën në Zvicër …

Read More »

Asistojnë Domgjoni dhe Aliu në fitoren e Zürichut, debuton Hekuran Kryeziu (Video)

Cyrih, më 22 Korrik 2018 FC Zürichu e ka nisur kampionatin zviceran me një fitore minimale 2:1, kundër FC Thunit. Meritorët e fitores janë dy futbollistët shqiptarë, Izer Aliu dhe Toni Domgjoni të cilët asistuan për golat e triumfit. Ndeshjen e parë me fanellën e FC Zürichut e zhvilloi edhe …

Read More »

Mirela Jakupi futbollistja e parë shqiptare që transferohet te FC Servette, ekipi i femrave

Gjenevë, me 22 Korrik 2018 Mirela Jakupi është bërë futbollistja e parë shqiptare në radhët e klubit të femrave Servette të Gjenevës, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. Sulmuesja 18-të vjeçare që luan për përfaqësuesen e Kosovës, karrierën e ka nisur te FC Aire-le-Lignoni në Gjenevë. “Dëshiroj të falënderoj klubin tim të …

Read More »

Benjamin Kololli tre vitet e ardhshme në FC Zürich

Cyrih, më 21 Korrik 2018 Benjamin Kololli ëshë transferimi më i ri i FC Zürichut, fituesit të Kupës së Zvicrës. Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, me FCZ-në ka nënshkruar Kontratë tre vjeçare. 25 vjeçari, Benjamin Kololli karirrën e ka nisur te FC Sioni, më pas ka luajtur edhe për Le …

Read More »

Sezoni fillon me humbje për FC Baselin, Ajeti i prin sulmit të ri

Basel, më 21 Korrik 2018 FC Baseli, ekipi që dominonte futbollin zviceran viteve të shkuara, ka bërë një nisje jo të mirë të kampionatit në Super Lige, në sezonin 2018/19. Kundër FC St.Gallenit, FC Baseli humbi në sekondin e fundit të takimit, përcjellin RadioVala dhe Albsport.ch. Risi për FC Baselin …

Read More »