Breaking News
Home / Lajme nga Bota

Lajme nga Bota

A ka përfunduar vërtet Lufta e Ftohtë?

Shpeshherë mendohet se Lufta e Ftohtë, mori fund me shembjen e Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Por me marrëdhëniet midis Rusisë dhe disa vendeve perëndimore, që janë bërë gjithnjë e më të ftohta, dhe që po flasin gjithnjë e më shumë për shtimin e arsenalit të tyre bërthamor, lind pyetja:A …

Read More »

Vlera totale e monedhave kriptografike arrin pikën më të ulët që prej 10 muajsh

Të gjitha këto zhvillime bënë që vlera totale e tregut të monedhave kriptografike të binte me 44 miliardë dollarë brenda javës në 191.1 miliardë dollarë më 8 Shtator. Vlera totale e monedhave kriptografike ra në pikën më të ulët në 10 muaj ditën e Shtune. Më 5 Shtator vlera e …

Read More »

A ka një kurë për pesimizmin?

Nga Derek Beres Një gotë e thjeshtë uji është përdorur për shumë kohë, për të vlerësuar tipin e personalitetit tuaj. A jeni pesimist? Padyshim, fiksoheni pas gjysmës së zbrazët të gotës. Natyrisht, marrja e këtij vendimi të dyfishtë është pjesë e problemit. Tërësia e sistemit tuaj të reagimit emocional, nuk …

Read More »

Psikologjia e të pushtetshmëve. A e humbasin udhëheqësit kontaktin me realitetin?

A e humbasin udhëheqësit kontatin me realitetin kur veprojnë të udhëhequr vetëm nga etja për pushtet? Sipas psikologut Guy Claxton, profesor i shkencave mësimore në Universitetin e Winchesterit, veprimet e tyre mund të kenë të bëjnë me “çrregullime të inteligjencës” Udhëheqësit botërorë akuzohen shpesh herë për arrogancë, apo për përdorim …

Read More »

A ka një alternativë europiane ndaj populizmit?

Një grup ekspertësh të njohur, përgjigjet ndaj një pyeje të re nga kryeredaktorja e think-tankut, Xhudi Dempsi, nëse ka realisht një alternativë europiane ndaj populizimit, që vitet e fundit ka pësuar një gjallërim të fortë, si pasojë e krizës financiare globale, dhe më pas asaj të refugjatëve!

Read More »

Ushtria e padukshme e Putinit

Kremlini dëshiron ta bëjë ushtrinë e tij “të padukshme” ndaj armikut dhe Rostec zbulon kamuflazhin e brezit të ri me aftësitë kameleonike, që, e adoptuar në uniformat individuale të këmbësorisë dhe automjeteve luftarake, do t’u lejojë forcave të armatosura ruse një vëzhgueshmëri shumë të ulët për të gjitha llojet e …

Read More »

Trump akuzon Google për manipulim të rezultateve të kërkimit në dëm të tij

Presidenti Amerikan Trump ka akuzuar Google për manipulim të rezultateve të kërkimit për lajmet që kanë të bëjnë me të. Në një cicërimë, ai akuzoi gjiganti e teknologjisë se u ka dhënë prioritet titujve negativë të lajmeve në drejtim të tij duke e përshkruar si media të majtë. Ai tha …

Read More »

Nuk ka një luftë mes qytetërimeve, e gjithë bota është një

Teza e “përplasjes së civilizimeve”, duket sikur po përjeton një rilindje. Shumë ekspertë, politikanë dhe qytetarë të zakonshëm besojnë se lufta civile siriane, ngritja e ISIS, Brexit dhe paqëndrueshmëria e Bashkimit Europian, të gjitha janë pasojë e përplasjes midis “qytetërimit perëndimor” dhe “qytetërimit islamik”. Përpjekjet perëndimore për të imponuar demokracinë …

Read More »

Facebook mbyll llogaritë e ushtrisë së Mjanmar me 12 milion ndjekës

Facebook tha ditën e Hëne se kishte përjashtuar nga rrjeti social disa zyrtarë të lartë të ushtrisë së Mjanmar për të parandaluar keqinformimin dhe përhapjen e urrejtjes. Facebook tha ditën e Hëne se kishte përjashtuar nga rrjeti social disa zyrtarë të lartë të ushtrisë së Mjanmar për të parandaluar keqinformimin …

Read More »

Një model i ri mbi sigurinë njerëzore

Madrid – Është duke u bërë gjithnjë e më e qartë, se globalizimi nuk përparon në mënyrë të qëndrueshme, por përmes ulje-ngritjeve. Aktualisht, ai duket se është në një rënie, i penguar nga një numër në rritje udhëheqësish politikë të papërgjegjshëm të cilët e përshkruajnë atë si rrënjën e të …

Read More »