Breaking News
Home / Lajme (page 20)

Lajme

Kreu në Kampionat objektivi për FC Kosovën e Cyrihut (Video)

Cyrih, më 5 Shtator 2018 FC Kosova e Cyrihut ka bërë një nisje të mirë në Kampionatin në kategorinë e Parë të Zvicrës, përcjellin RadioVala.com dhe Albsport.ch. Me 3 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje, ekipi i trajnerit Enver Osmani është duke ecur në rrugën e caktuar për këtë sezon. …

Read More »

Zaev: Filmi “Tallja me Krishtin” kishte prapavijë politike

Kreu i Ekzekutivit, Zoran Zaev e ka cilësuar me prapavijë politike filmin “Tallja me Krishtin”. Ai ka thënë sot se Fondi i Filmitdhe Ministria e Kulturës do të bëjnë çmos që t’i ndërpresin të gjitha aktivitetet e ngjashme që nxisin mosdurim etnik e fetar. Sipas Zaevit, gjatë qeverisjes së kaluar …

Read More »

A DO TË SHKOJË GRUEVSKI NË BURGUN E IDRIZOVËS? SOT SHPALLET VENDIMI

Gjykata e Apelit sot do të sjellë vendimin për dënimin me burg për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski. Sot është dita e fundit kur kjo gjykatë duhet të vendos lidhur me ankesën e ish-kryeministrit për rastin “Tanku” që hetohej nga Prokuroria Speciale për furnizimin e parregullt të MPB me një makinë ekstra …

Read More »

Zv.ministrja Elezi: Ekonomia e vendit po stabilizohet, ka rritje të pagave, investimeve të huaja dhe fuqisë punëtore

Buxheti i vendit ka grumbullim permanent të të hyrave, ka rritje të pagave, prodhimtaria dhe ekonomia e vendit po rimëkëmbet ndërkohë që në krahasim me periudhën e njejtë nga viti i kaluar dhe këtë vit % e investimeve të huaja ka një dallim shumë të madh, këto dhe shumë të …

Read More »

Juve planifikon shkëmbimin e Sandros me Marcelon në janar

Juventusi është duke menduar për shkëmbimin e Alex Sandros me Marcelon e Real Madridit në afatin e janarit. Bianconerët e kanë kërkuar mbrojtësin e majtë edhe gjatë verës, pas transferimit të Cristiano Ronaldo. Ndërsa Tuttosport raporton se braziliani është në kontakt të vazhdueshëm me CR7 dhe se nuk i ka …

Read More »

A ka një alternativë europiane ndaj populizmit?

Një grup ekspertësh të njohur, përgjigjet ndaj një pyeje të re nga kryeredaktorja e think-tankut, Xhudi Dempsi, nëse ka realisht një alternativë europiane ndaj populizimit, që vitet e fundit ka pësuar një gjallërim të fortë, si pasojë e krizës financiare globale, dhe më pas asaj të refugjatëve!

Read More »

Ahmeti: Referendumi do të jetë i suksesshëm

Nuk ka Plan B për shqiptarët nëse referendumi dështon. Si politikan që e ka shumicën e votave shqiptare, Ali Ahmeti është i mendimit se për dështimin eventual të referendumit as nuk ka nevojë të flitet. Kreu i BDI-së është shumë i sigurt se ai do të kalojë, sepse kjo është …

Read More »

Merkel, Stoltenberg, Kurz në Maqedoni, Zaev: Mbështetje e fuqishme për ne

Ajo që tre burrështetas botërorë këtë javë do të vijnë në Maqedoni është edhe një sinjal pozitiv, mirënjohje dhe mbështetje për vendin tonë, tha kryeministri dhe kryetar i LSDM-së, Zoran Zaev në tribunën e djeshme në Berovë. Zaev e paralajmëroi vizitën e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Stoltenberg, të kancelares …

Read More »

Vendet më jetëgjata, Maqedoni dhe Shqipëria të fundit

Më jetëshkurtër janë njerëzit në Europën Lindore, vendet ish-socialiste, ku normën më të ulët e kanë Lituania dhe Bullgaria, Maqedonia dhe më pas Shqipëria Europa meriton emërtimin “Kontinenti i Vjetër” pasi ka një popullsi me moshë mesatarisht më të madhe se kontinentet e tjera. Sot në Europë ka rreth 32 …

Read More »

FC Besa e Biel/Biennes me Tetë përforcime (Foto)

Biel/Bienne, me 3 Shtator 2018 Kryesia e FC Besës së Biel/Biennes e ka përforcuar ekipin me tetë futbollistë të rinj, për sezonin e ri 2018/19, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Katër përforcime janë në mesfushë, tre në sulm dhe një portier. Më poshtë i keni emrat dhe pozitat e të gjithë …

Read More »