Home / Lajme (page 225)

Lajme

Shqipëria – Zvicra do të zhvillohet me 11 Qershor

Bernë, me 23 Maj 2016-05-23 Ndeshja e madhe midis kombëtareve të Shqipërisë dhe Zvicrës, do të zhvillohet me 11 Maj 2016, në Lens me fillim në ora 15:00. Për të dyja kombëtaret kjo do të jetë ndeshje e parë e Kampionatit Evropian FRANCË 2016. Për Shqipërinë gjithashtu do të jetë …

Read More »

Ali Ahmeti propozon këto emra për Ministra të ri të BDIsë

Shkup, me 3 Prill 2016 Në përputhje me vendimin e Kryesisë së Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimit demokratik për Integrim si dhe me kompentencat e tia statutory, Kryetari Ali Ahmeti vendosi që të propozon emrat vijues për përfaqësues të BDIsë në pushtetin ekzekutiv: 1. Sekretariati për Zbatimin e Marrëveshjes së …

Read More »

Ademi–Beleli: Integrimi në strukturat euro-atlantike, prioritet strategjik i vendit

Shkup, me 23 Maj 2016 Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Dr. Arbër Ademi realizoi takim me ambasadorin e Italisë në Maqedoni, Sh.T. Ernesto Masimo Beleli. Gjatë takimit, Zëvendëskryeministri Ademi dhe ambasadori Beleli diskutuan për ngjarjet aktuale politike në vend pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese …

Read More »

Ademi: BDI-ja po e freskon ekipin e saj

Shkup, 3 prill 2016 – Bashkimi Demokratik për Integrim nuk është duke e lëshuar qeverinë, por vetëm po e freskon ekipin e saj, theksoi sekretari i përgjithshëm i partisë, Abdilaqim Ademi për TV 21. Sipas tij, tërheqja e ministrave nuk nënkupton edhe ikje prej qeverie, por është e mundur të …

Read More »

Modernizimi i arsimit përmes projektit Microsoft Showcase Classroom

Shkup, 9 qershor 2016 Vendosja e partneritetit mes Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës, në bashkëpunim me Majkrosoft Maqedoni dhe TDK kompjuterë filloi me realizimin e Microsoft Showcase Classroom. Bëhet fjalë për pilot projektin “Proof of Concept”, i cili ka …

Read More »

Komunikacioni pa ndalesa, nëpër rrugë të thata

Shkup, 3 prill 2016 – Komunikacioni në të gjitha rrugët shtetërore në Maqedoni po zhvillohet pa ndalesa, nëpër rrugë kryesisht të thata. LAMM rekomandon kujdes të posaçëm në drejtimin e automjetit, shpejtësi të adaptuar të lëvizjes, respektim të sinjalizimit të vendosur. Kujdes i veçantë, është i nevojshëm në pjesët të …

Read More »

Ahmeti takon Ambasadorin Turk Şölendil

Tetovë, me 23 Maj 2016 Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka pritur sot në selinë e partisë në Tetovë, z. Ömür Şölendil, Ambasador i Republikës së Turqisë në Maqedoni. Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori Şölendil bashkëbiseduan në lidhje me zhvillimet e fundit politike në Maqedoni, mënyrat për …

Read More »