Breaking News
Home / Lajme (page 30)

Lajme

HASANI DEBUTOI ME GOL PËR AL RAED NË MIQËSOREN KUNDËR SPARTA PRAGËS

Ferhan Hasani ka debutuar për klubin e ri, Al Raed, në ndeshjen miqësore kundër Sparta Pragës. Në këtë miqësore Al Raed triumfoi me rezultat 3-1, ndërsa Buba nuk ishte titullar, por hyri në lojë në pjesën e dytë, duke shënuar edhe gol nga penalltia në minutën e 57-t. Sezoni i …

Read More »

Reali do të bëjë një ofertë të re për Hazardin

Real Madrid synon të provojë vendosmërinë e Chelseat për Eden Hazardit para mbylljes së afatit kalimtar të verës. E përditshmja britanike The Mirror shkruan se The Blues janë duke këmbëngulur se belgu nuk është në shitje për asnjë çmim. Por kjo nuk mund të pengojë kampionët evropianë, të cilët janë …

Read More »

Analizë, parashikim dhe sondazh: Kush e ka formacionin më të mirë startues nga top tetë klubet evropiane që shihen edhe favorit për Ligën e Kampionëve?

Kur kanë mbetur që të hidhet shorti vetëm edhe një javë për Ligën e Kampionëve, mediumet dhe kompanitë e basteve, zgjedhin kandidatët kryesorë për ta fituar këtë garë prestigjioze. Shumë klubet të njohur nuk llogariten favorit, por tetë janë prej tyre që do ta thonë fjalën kryesore sipas Marca-s. Real …

Read More »

Ministri i Jashtëm gjerman: Europa të bëhet e pavarur nga SHBA

Europa duhet të krijojë një kundërpeshë ndaj Shteteve të Bashkuara, nëse Uashingtoni kapërcen “vijat e kuqe”. Sipas ministrit të Jashtëm gjerman, Heiko Maas, qëllimi kryesor është ndërtimi i një Europe të fortë dhe sovrane. Komentet e tij vijnë në një kohë kur marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve europianë …

Read More »

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë do të formojë Trup Koordinues për zbatimin e referendumit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë do të formojë Trup Koordinues për zbatimin e referendumit në nivel shtetëror më 30 shtator dhe udhëheqje të fushatës publike. Ky është një nga konkludimet e sjellura në takimin e sotëm koordinues të kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi me njerëzit e parë të grupeve tëp …

Read More »

Ademi: Do shlyhen borxhet e shkollave

Nuk është vetëm komuna e Manastirit e cila po përballet me probleme dhe me borxhe në sferën e arsimit, ka edhe komuna të tjera. Është formuar edhe grup punues në kuadër të Qeverisë, në të cilin bëj pjesë edhe unë. Po ndërmarrim aktivitete që borxhet të shlyhen, por ende nuk …

Read More »

ZAEV-MERKEL: REFERENDUMI ËSHTË PASQYRË E PËRCAKTIMIT TË QYTETARËVE PËR TË ARDHMEN E VENDIT

Kancelarja gjermane Angella Merkel në bisedën telefonike që ka zhvilluar me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev e ka konfirmuar përkrahjen e Gjermanisë për Marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë. Sic ka njoftuar edhe shërbimi qeveritar, bashkëbiseduesit kanë konkluduar se referendumi është një akt i lartë demokratik dhe reflekton vendosmërinë e qytetarëve …

Read More »

PËRKRAHJE NGA SHTËPIA E BARDHË DHE SENATI PËR MARRËVESHJEN ME GREQINË DHE REFERENDUMIN

Përkrahje nga SHBA për Marrëveshjen e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe shpresë se referendumi do të përfundoj me sukses, janë shprehur në takimin që shefi i diplomacisë së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov i ka pasur me përfaqësues të Shtëpisë së Bardhë dhe Senatit, ka bërë të ditur MPJ. Zëvendës- këshilltari …

Read More »

Dikur i dëgjonim, tani vetëm i lexojmë “bombat” e Zaevit

Derisa në Gjykatën Themelore të Shkupit po dëgjohen “bombat” të cilat në vitin 2015 filloi t’i publikojë lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, për shkak të zbrazëtirave të Ligjit për Procedurë Penale, qytetarët e Maqedonisë munden vetëm t’i lexojnë, por jo edhe t’i dëgjojnë. Edhe pse çdo seancë incizohet në mënyrë …

Read More »

GJERMANIA LEHTËSON PROCEDUARAT PËR ATA QË DËSHIROJNË TË PUNOJNË ATJE!

Të tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur aktualisht qeveria federale.Një gjë e kanë të qartë autorët e projektligjit të ri për migracionin e punës: papunësia e ulët dhe popullsia në plakje në Gjermani …

Read More »