Breaking News
Home / Lajme (page 30)

Lajme

PSP futet në Komunën Aerodrom, janë marrë dokumentet e ish-kryetarit Konevski

Prokuroria Speciale Publike sot është futur në Komunën e Aerodromit. Pas një hetimi të shkurtë, prokurorët hetues kanë marrë gjithë dokumentacionet në kohën kur kryetar komune ka qenë Ivica Konevski. Prokurorët në PSP kanë dorëzuar libra biznesi, projekte, faktura të cilat në pako janë marrë nga komuna. Makfaks njofton se …

Read More »

KËRKOHET PARABURGIM PËR JAKIMOVSKIN, DYSHOHET PËR KEQPËRDORIM TË DETYRËS

Ish kryetari i komunës së Karposhit Stevço Jakimovski është duke u marrë në pyetje në Gjykatën Penale pasi mbrëmë Policia Financiare e mbaroi bastisjen në shtëpitë e tij. Pasi ata janë larguar nga shtëpia e tij, ai menjëherë së bashku me avokatin e tij ka shkuar në Gjykatën Penale, tek …

Read More »

Shkëlqejnë Bale dhe Asensio, Reali triumfon kundër Romës (Video)

Madrilenët kanë triumfuar para shikuesve në stadiumin MetLife kundër Romës me rezultat 2-1. Los Blancos e nisi më mirë lojën dhe si rezultat i kësaj erdhi edhe goli i parë në këtë takim me karakter miqësor. Ishte Marco Asensio që i solli epërsinë mbretërve në minutën e dytë të ndeshjes …

Read More »

Kovacic vetëm një hap larg kalimit në Premier League

Mateo Kovacic është vetëm një hap larg nga bashkimi me Chelsean në form huazimi për sezonin e ardhshëm. Lojtari dhe të dy klubet së shpejti do të arrijnë një marrëveshje pas negociatave, që do të jetë e përshtatshme për të gjitha palet, raporton MARCA. Kroati do të marrë minutazhin e kërkuar …

Read More »

Votohet buxheti për referendumin, nuk do të ketë honorare për anëtarët e KSHZ-së

Anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) nuk do të marrin honorare për organizimin dhe mbajtjen e referendumit, ashtu siç kishin vepruar anëtarët paraprak, të cilët pikërisht për këtë arsye u detyruan edhe të japin dorëheqje. Në seancën e sotme u miratua plani për shpenzimet për organizimin e KSHZ-së ku …

Read More »

Haradinaj: Kufijtë ndryshohen vetëm me luftë

Ndryshimi i kufijve të Kosovës mund të bëhet vetëm me luftë dhe çështja e vetme që mund të diskutohet me Serbinë është njohja reciproke. Kështu tha në një konferencë për shtyp kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. “Kufijtë janë vendosur me luftë, veç lufta i luan.Kush kujton se kufijtë luhen ndryshe, …

Read More »

Maqedoni, rënie rekorde e numrit të kërkesave për azil në shtetet e BE-së

Zyra evropiane për përkrahje të azilit (EASO) ka kumtuar se ka rënie të konsiderueshme të numrit të kërkesave për azil nga banorë të Maqedonisë për vendet e BE-së gjatë gjashtë muajve të fundit. Sipas lajmit të AIM, në janar të këtij viti 480 shtetas të Maqedonisë kanë dorëzuar kërkesë për …

Read More »

Me ndryshimet e Ligjit të doganës, bëhet zvogëlimi i gjobave për person juridik

Mesatarisht për 75 për qind janë zvogëluar gjobat për kundërvajtjet doganore për të cilat është parashikuar urdhër pagesë e detyrueshme, apo për ato të cilat mund të paguhen në vendin përkatës. Me ndryshimet e Ligjit të doganës, kumtojnë nga Ministria e Financave, bëhet zvogëlimi i gjobave prej 250 në 50 …

Read More »

Funksionari i LSDM: Nuk pranojmë fashist e mbeturina si Gjergj Dedaj për ambasador!

“Ne nje shtet multietnik dhe i barabarte per te gjithe qytetaret, nuk ka vend per fashistet si Gjergj Dedaj. Shqetesimin tim do t’ia percjell edhe kryeministrit Zoran Zaev dhe do te kerkoj qe mos ta pranoje nje ambasador qe ofendon komunitetet qe jetojne edhe ne Maqedoni. Ai eshte fashist, racist, …

Read More »

Shfuqizohet vendimi për sigurim policor ndaj Mijalkov

Para festës së Ilindenit, MPB kishte sjellë dhe realizuar vendim me të cilin ish drejtorit të DZK Sasho Mijalkov i shfuqizohet sigurimi policorë. Burime policore tretojnë se vendimi tashmë është realizuar ndërkohë që është konstatuar se nuk ka nevojë më shumë për sigurim personal. Pas largimit nga funksioni në maj …

Read More »