Breaking News
Home / Lajme (page 40)

Lajme

Për sukses, duhet të hiqni dorë nga këto vese

Mënyra më e mirë për ta përmirësuar jetën tuaj është që t’ua hapni derën gjërave të mira. Kohë pas kohe mësohuni që t’i largoni nga jeta juaj gjërat të cilat iu ndalojnë në rrugën tuaj të suksesit.Këto janë disa nga ato gjëra: -Të qenit i përsosur Të mundohesh gjithmonë për …

Read More »

Sot pritet të merret vendimi për mbajtjen e referendumit për çështjen e emrit

Pas takimit të sotëm koordinues mes kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi, dhe koordinatorëve të grupeve të deputetëve, pritet të mësohet nëse sot do të nënshkruhet data për mbajtjen e referendumit për marrëveshjen me Greqinë. Opinioni është në pritje edhe të vendimit të OBRM-PDUKM-së për këtë çështje, koordinatori i së cilës …

Read More »

MARRËVESHJA PËR EMRIN HAPË EPOKË TË RE PËR BALLKANIN

Shefi alternativ i diplomacisë greke, Georgios Katrougalos thotë se zgjidhja mes dy vendeve hap një epokë të re për Ballkanin. “Mesazhi që e çon marrëveshja e Prespës është se dallimet midis shteteve duhet të zgjidhen me dialog, dhe jo me konfrontim nacionalist të padobishëm, që po udhëhiqet nga arsye politike …

Read More »

Pa gazsjellës, dëmi i mjedisit jetësor do të jetë më i madh

Qeveria e Republikës së Maqedonisë vazhdimisht i ndjek reagimet e organizatave qytetare dhe për këtë shkak, përmes institucioneve kompetente, do të afrohet drejt planit të ri urbanistik për gazsjellës që kalon nëpërmjet Vodnos. Me qëllim që të realizohet ky projekt ekologjik me efekt minimal ndaj mjedisit jetësor. “MER AD Shkup, …

Read More »

Për 24 orë, pesë vetura të dëmtuara shkaku i plumbave në rajonin e Pollogut

kërcënon jetën dhe pronat e qytetarëve në rajonin e Pollogut. Tash për tash nuk ka jetë të humbura, por janë regjistruar numër i madh i dëmtimit të pronës. Gjatë 24 orëve të kaluara në rajonin e Pollogut ka ardhur deri te dëmtimi i pesë automjeteve nga plumba të krisur. Dy …

Read More »

Makedonija Gj.P fiton Vardarin, Ilirid Ademi dhe Sabit Bilalli paraqiten si titullarë

Vardari ka pësuar disfatë minimale 0:1 në miqësoren ndaj Makedonija Gjorçe Petrovit të zhvilluar gjatë ditës së djeshme në lagjen Aerodrom. Ishte kjo kontrolluesja e parë për skuadrën “kuqezi” nga Shkupi që pas eliminimit në ndeshjet e Liga Europa nga Pjuniku, në të cilën sërish nuk i’a dolën të shënojnë. …

Read More »

Vazhdon huamarrja e Maqedonisë, borxhi i jashtëm 8 miliardë euro rekorde!

Vazhdon trendi i rritjes së borxhit të Maqedonisë, aktualisht borxhi publik është 5 miliardë euro ndërsa borxhi i jashtëm bruto kap sasinë prej 8 miliardë euro rekorde. Me këtë rritje, shtrohet pyetja kryesore: për çfarë përdoren, ku përfundojnë paratë e borxhit si dhe sa rritmi i borxh marrjes ndikon në …

Read More »

Java vendimtare për caktimin e referendumit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë pritet që nesër të ketë seancë për caktimin e referendumit të paralajmëruar për çështjet e emrit. Kjo seancë ende zyrtarisht nuk është publikuar në ueb faqen e Kuvendit, edhe pse 30 korriku pse 30 korriku cekej si një nga datat për e fundit për caktimin …

Read More »

Kololli debuton te FC Zürichu në derbin me Grasshoppersin

Cyrih, më 29 Korrik 2018 Mesfushori i Kosovës, Benjamin Kololli ka debutuar në ekipin e tij të ri, FC Zürichun, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Në derbin e qytetit të Cyrihut, kundër FC Grasshoppersit, Benjamin Kololli është inkuadruar në lojë në minutën e 70-të. Për 21-ta lojë, Kololli ka dërguar dy …

Read More »