Breaking News
Home / Maqedoni

Maqedoni

Ish ushatri i UÇK-së nga Shkupi, ngelet në rrugë pasi nuk pagoi qeranë!

Profesori Arbër Çeliku ka njoftuar përmes profilit të tij në facebook, për fatin e rëndë të ish ushtarit të UÇK-së Bekim Kabashi nga Shkupi i cili ngeli në rrugësot, pasi nuk pati mundësi të paguaj qeranë e banesës. Profesor Çeliku shkruan: Të nderuar miq Një ushtar i UÇK-së, bashkëshort dhe …

Read More »

Ali Ahmeti në Dollnenin: Me 30 shtator të votojmë PËR Maqedoninë EuroAtlantike

Në kuadër të fushatës për referendum Bashkimi Demokratik për Integrim ka realizuar takim me qytetarët e Dollnenit. Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti para banorëve të Dollnenit u shpreh se nëse ka një moment që i bashkon të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë duhet të jetë 30 shtatori ku vendoset …

Read More »

Mickoski: Një ditë pas ditëlindjes sime, më 30 shtator do ta shihni vendimin tim për referendumin

E shfrytëzoj këtë rast t’u drejtohem personalisht qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, ndërkaq e njëjta është e lidhur me disa deklarata të fundit fatkeqe të cilat kryetari i Qeverisë, kryeministri zotëri Zoran Zaev gjatë disa ditëve të fundit, në stilin e tij ekgibicionist, në mënyrë të pakontrolluar na thotë gjatë …

Read More »

Njeriu i parë i Pentagonit Xhejms Matis të hënën në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis të hënën vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni, konfirmoi sot pasdite Qeveria e Maqedonisë. Delegacioni i SHBA-së i kryesuar nga Matis do të pritet në mënyrë solemne në Aeroportin ndërkombëtar “Shkupi” dhe në pllajën para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë.Matis do të ketë takim …

Read More »

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme për vizitë në Maqedoni

Ministri shtetëror për Evropë i Ministrisë gjermane të Punëve të Jashtme, Mihael Roth sot do të qëndrojë për vizitë pune në Maqedoni. Roth në Ohër do të ketë takim me nikoqirin e tij, Nikolla Dimitrov, me ç’rast të dytë do të marrin pjesë në debatin interaktiv me temë “Maqedonia në …

Read More »

Sekretari amerikan: Mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë

Ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Wes Mitchell, ka deklaruar se SHBA është në mbështetje të plotë të Maqedonisë,  por edhe për rrugën e saj drejt BE dhe NATO. Gjatë takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, zyrtari amerikan  shtoi se një zgjidhje përfundimtare e emrit me Greqinë do …

Read More »

Mogherini në Shkup: Dyert tona janë të hapura, ju keni çelësin

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, ka vizituar Shkupin për të mbështetur referendumin e 30 shtatorit. Ajo tha se qytetarët e Maqedonisë kanë një rast historik që nuk duhet humbur. Mogherini përcolli mesazhin e Bashkimit Evropian që thotë se: “dyert e BE-së janë të …

Read More »

Funksionarë të tjerë në radhë për të vizituar Shkupin, mes tyre Mogerini, Miçel, Han e Mattis

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini sot pritet të vizitojë Maqedoninë, Mogerini pritet të takohet me zyrtarë të lartë të shtetit dhe liderin e opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski. Pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev, Mogerini pritet të jap deklarat të shkurtër për shtyp në Çarshinë e Shkupit. Përfaqësuesja e …

Read More »

Bllok: Referendumi është proces demokratik, qytetarët do të bëjnë zgjidhjen e vetme për vendin

Marrëveshja e Prespës është kompromis i ndjeshëm, por zgjidhja e kësaj çështje i hap dyert drejt të ardhmes më të mirë të Maqedonisë, dhe ajo varet  nga të gjithë aktorët politikë, duke e përfshirë edhe opozitën. Referendumi është pjesë e  procesit demokratik dhe qytetarëve tuaj u mbetet të bëjnë zgjidhjen …

Read More »

Zaev-Thaçi: Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur

“Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të çoj përforcoj paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejtë integrimit euro-atlantik”, deklaroi Zoran Zaev, kryeministër i Republikës së Maqedonisë. Ndërsa presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, theksoi rendësin …

Read More »