Home / Maqedoni (page 10)

Maqedoni

Poposki në takime me deputetët në PE në Bruksel

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Poposki, sot realizoi një numër të madh të takimeve me deputetët e Parlamentit Evropian në kuadër të vizitës së tij dyditore në Bruksel. Siç njofton korrespondenti i MIA-s nga kryeqendra evropiane, Poposki sot në Europarlament u takua me …

Read More »

Lëvizja BESA në një vijë me Gruevskin

Lideri i VMRO-DPMNE-së, në një intervstë për televizionin shtetëror kroat HRT1, ka insistuar edhe një here se partitë politike shqiptare në Maqedoni kanë krijuar një platformë të nxitur nga Shqipëria, e cila është jokushtetuese dhe si e tillë duhet të hidhet poshtë. ”Platforma e partive shqiptare është jo Kushtetuese pasi …

Read More »

Zgjedhjet lokale nuk do të mbahen në Maj të këtij viti

Afati i fundit për shpalljen e zgjedhjeve vendore për t’u mbajtur në pjesën e parë të majit, skadon për disa orë. Kuvendit duhet të mblidhet për ta vazhduar seancën konstitutive e kohës së para Vitit të Ri dhe të vendosë se si më tutje. Nga Komisionit Shtetëror Zgjedhor thonë se …

Read More »

Riparohen dy helikopterë të ARM-së

Dy helikopterët e parë nga përbërja e Brigadës ajrore të Armatës së Republikës së Maqedonisë të cilët vitin e kaluar janë dërguar në riparim, sot janë vendosur në funksion të ARM-së. Në solemnitet në Kazermën “Strasho Pinxhur” në Petrovec, ministri i Mbrojtjes Zoran Jolevski para njësiteve të pranishmëve porositi se …

Read More »

Jolevski: Gjendja e sigurisë në vend stabile

Gjendja e sigurisë në vend është stabile, vlerësoi sot ministri i Mbrojtjes, Zoran Jolevski gjatë vizitës në kazermën “Jane Sandanski” në Shtip. “Gjendja e sigurisë në Republikën e Maqedonisë është në nivel të lartë dhe është stabile. Ne si Armatë dhe institucionet e tjera jemi duke e ndjekur me kujdes …

Read More »

Ministri Lutfiu mori pjesë në kremtimin e 7 Marsit 

Me rastin e kremtimit të festës së 7 Marsit – Dita e Mësuesit, ministri i Arsimit dhe Shkencës z.PishtarLutfiu mori pjesë në manifestimin solemn që u mbajt në Shtëpinë e Armatës në Shkup, të organizuar nga SHMMQSH “D-r. Pançe Karagjozov” dhe SHMQSH “Marija Kiri Skllodovska”.Ministri Lutfiu fillimisht përgëzoi për organizimin …

Read More »

Kryetari i Komunës së Çairit dekoroi me mirënjohje mësimdhënësit e dalluar në Komunën e Çairit me rastin e 130 vjetorit të festës kombëtare të arsimit 7 Marsit

Me rastin e 130-vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe dhe ditës së mësuesit, Kryetari i Komunës së Çairit Izet Mexhiti ndau mirënjohje për mësimdhënësit më të dalluar të shkollave fillore dhe çerdheve të Komunës së Çairit gjatë vitit shkollor 2016/2017. Me këtë rast, kreu i Komunës së Çairit …

Read More »