Home / Maqedoni (page 4)

Maqedoni

Pagesa e subvencioneve do të vazhdojë këto ditë

Shkup, 15 mars 2017 – Për subvencionet e drejtpërdrejta në vitin 2017 Qeveria ka siguruar 100 milionë euro. Por për shkak të trajtimit të ndryshëm të Kodit Zgjedhor pas zgjedhjeve të fundit parlamentare erdhi deri në pengesa në pagesën e tyre. Pas marrjes së djeshme të mendimit pozitiv nga Komisioni …

Read More »

Kryetari Ahmeti takon Ambasadorin Norvegjez

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar sot në selinë e partisë në Tetovë Ambasadorin e Norvegjisë Arne Sannes Bjornstad. Kryetari Ahmeti dhe Ambasadori Norvegjez kanë diskutuar rreth situatës në vend dhe përpjekjeve për të përfunduar seancën konstitutive të Kuvendit dhe zgjidhjes së qeverisë së re …

Read More »

PSP-ja e publikoi raportin e tretë gjashtëmujor për punën

Prokuroria Speciale Publike (PSP) sot në ueb faqen e saj e publikoi raportin e tretë për punën e saj për periudhën prej 15-të shtatorit të vitit 2016 deri më 15 mars të vitit 2017-të. Raporti i tretë, sipas PSP-së, dallohet nga dy raportet e fundit, para se gjithash, për shkak …

Read More »

Ahmeti në RTV 21 diskutoi për situatën aktuale në Maqedoni

Emisioni “Click” në RTV21, mbrëmë kishte një emision special, ku i ftuar ishte kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me të cilin u diskutua për situatën aktuale në Maqedoni, shkruan rtv21.tv  Kryetari i BDI-së, Ahmeti në intervistë theksoi se nuk duhet të thirret Kuvendi pa pasur marrëveshje paraprake …

Read More »

Verber: Jemi të shqetësuar për gjendjen në Maqedoni, Kosovë dhe BeH

Strasburg, 14 mars 2017 – Partia Popullore Evropiane (PPE) e cila është grupacioni më në numër në Parlamentin Evropian është e shqetësuar për gjendjen në Maqedoni, Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë, si dhe për tërë Ballkanin, kumtoi kryetari i PPE-së në dhomën ligjdhënëse evropiane, Manfred Veber në raportim me gazetarët-korrespondentë në …

Read More »

Gazpërçuesi magjistral Shkup – Gostivar në ndërtim

Shkup, 14 mars 2017 – Në vijim janë punët ndërtimore të gazpërçuesit magjistral Shkup – Tetovë – Gostivar, ku sot do të kryhet verifikim i aktiviteteve. Gazpërçuesi është në gjatësi të përgjithshme prej 86 kilometrave, si pjesa e tretë e Projektit për ndërtimin e sistemit gazpërçues nacional në Republikën e …

Read More »