Fillimi | Lajme | Gostivar | Bejta: Humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me manipulime dhe mashtrime

Bejta: Humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me manipulime dhe mashtrime

Manipulim me qytetarët dhe marketing politik janë akuzat e partisë humbëse të zgjedhjeve lokale në Gostivar, lidhur me rritjen e çmimit të ujit, tha Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta. Ai tha se humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me po të njëjtin mashtrim dhe manipulim ndaj qytetarëve, për interesat e veta personale.

Kryetari Bejta tha se rritja e çmimit të ujit është rekomandim nga KFW Banka gjermane.
“Ata mundojnë të bëjnë marketing politik. Ne dallohemi prej tjerëve, ne nuk bëjmë marketing politik. Ata e dinë të vërtetën, por nuk e thonë të vërtetën. Mundojnë ti manipulojnë qytetarët ashtu siç i manipuluan gjatë kate viteve të shkuara, ashtu siç i manipuluan edhe gjatë aktiviteteve parazgjedhore. E vërteta del në sipërfaqe se kush çka ka bërë për qytetarët. Gostivari përsëri mbetët me çmim më të ulët për dallim prej qyteteve më të mëdha në Maqedoni”, tha kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

Edhe pas kësaj rritje, në krahasim me komunat më të mëdha, Komuna e Gostivarit radhitet ndër Komunat me çmimet më të ulta për shfrytëzimin  e ujit në qoftë se do të krahasohej me Komunat tjera të Maqedonisë siç janë: Struga, 32,8 denar, Velesi, 39 denar, Koçani, 30 denar, Kumanova, 41,6 denar, Ohri, 37 denar, Prilepi, 30 denar, Strumica, 38 denar, Shtipi, 34,3 denar, Berova, 36,4 denar.
 
Kryetar Nevzat Bejta tha se këshilli i komunës nuk ka sjellë dhe nuk do të sjelle vendime në dëm të qytetarëve të Gostivarit.
“Asnjëherë ne nuk e kemi ndërmend ti dëmtojmë qytetarët. Ne jemi të koncentruar që me Ministrin e Ekologjisë, që sa më shpejtë ta vejmë në përdorim stacionin filtrues që qytetarët e Gostivarit të pinë ujë të pastër. Ata bëjnë politikë dhe mundojnë ti manipulojnë qytetarët për shkak se i kanë humbur zgjedhjet. Kryetari që i ka humbur zgjedhjet nuk mund të ballafaqohet me realitetin, por mundohet që edhe më tej ti manipuloje qytetarët e Gostivarit. Unë jam çdo ditë në terren me qytetarët dhe jam në gjendje që tua sqaroj qytetarëve për çdo imtësi. Vendimin e ka sjellë këshilli komunal dhe sikundër të shkonte në dëm të qytetarëve nuk do të sillej një vendim i tillë. Përbërja e këtij këshilli nuk do të sjellë vendim në dëm të qytetarëve të Gostivarit”, theksoi kryetari, Nevzat Bejta.

Çmimi i ujit për persona fizik pa kanalizim, aktualisht është 9 denar, kurse në fazën e parë të rritjes, nga muaji gusht 2013, ky çmim do të jetë 14.40 danar, ndërsa nga 1 Janari i vitit 2014, çmimi i ujit do të jetë 18.00 denar,
 
Çmimi për persona fizik me kanalizim, aktualisht është 14.4 denar, kurse në fazën e parë të rritjes nga muaji Gusht 2013, ky çmim do të jetë 23.04 denar, ndërsa nga 1 Janari i viti 2014, çmim i ujit do jetë 28.80 denar.  
 
Mirëpo, udhëheqja aktuale e komunës dhe e ndërmarrjes publike, duke pasur parasysh gjendjen ekonomike te qytetarëve dhe me qëllim që të mos vjen deri te rritja e menjëhershme e çmimit të ujit, Propozoi që çmimi të në ngrihet në dy faza.
 
Këto çmime është dashur të rriten që në vitin 2009 ose më së voni deri në vitin 2012,  obligime që dalin nga plani aksionar i hartuar nga KFW Banka. Me mosrespektimin e planit aksionar të lartpërmendur, Komuna e Gostivarit do të humbte të drejtën për të hyrë në fazën e dytë të projektit në fjalë ku parashihen investime në përmirësimin e rrjetit  të ujësjellësit dhe kanalizimit në vlerë deri 5 milion Euro.

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Votoni këtë tekst
0

Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

Tjera ngaGostivar
Previous
image
Ndodhi e vërtetë, mrekullia e Zotit, fëmiu 2 vjeçar me 2% shenja jete, nga e pamundshmja në të mundshme
Një rast i rrallë dhe i vërtetë para disa ditësh ka ndodhur me një fëmijë dyvjeçar nga fshati Duf, i mbytur në ujërat e këtij ...
image
Gjendja shëndetësore e nxënësve të aksidentuar në fshatin Gradec vazhdon të mbetët e rënd
Gostivar, 26 prill - Gjendja shëndetësore e nxënëses së lënduar në aksidentin fatal të ndodhur sot në fshatin Gradec, vazhdon të mbetet e rënd. Familjarët ...
image
Tragjedi në Gradec, vdes nxënsja e klasë së 9, shtatët nxënës tjerë pësojnë lëndime trupore
Gostivar 26 prill - Në fshatin Gradec sot ka ndodhur një aksident tragjik ku humbi jetën nxënsja e klasës së nëntë, ndërsa shtatë moshatarë të ...
image
Nevzat Bejta: Unë kam 10 këshilltarë dhe kam fituar në rrethin e parë nga shqiptarët
Në një prononcim për Portalb, kryetari i Komunës së  Gostivarit, Nevzat Bejta thotë se nuk është në dijeni se çfarë përmbajtje ka pasur “bomba” e ...
image
Gruevski pranon disfatën para BDI-së për “branitellat”
Gostivar, 25 prill - Në bisedën mes Nikolla Gruevskit dhe Silvana Bonevës shikohet plasaritje në raportet mes VMRO-së e BDI-së. Gruevski: Tani që jemi të kapur ...
image
Ja kush do ta “plas bombën”, e LSDM-së sot në Gostivar
Gostivar, 25 prill – Dega e LSDM-së në Gostivar ka dhënë detale të tjera për mbajtjen e pres konferencës sot në Gostivar. Pres konferenca do ...
image
Studentët gostivaras të IT-së, prezantuan programin fitues “Nasa Space Apps Challenge”
Gostivar, 24 prill – Studentët e shkencave të informatikës Armend Imeri, Lokman Musliu, Artan Emini nga Gostivari dhe Ylli Deari nga Tetova, të cilët fituan ...
image
Tamponohet rruga e fushës në Çegran, realizohet kërkesa e bujqve, komuna investon 25 mijë euro
Pas kërkesës së bujqve të fshatit Çegran, komuna e Gostivarit është duke intervenuar në tamponimin e rrugës së fushës, me qëllim që bujqit e kësaj ...
image
Kontejnerët e rinj, qytetarët e ‘ndërgjegjshëm”, nuk dëshirojnë t’i ndotin !
Gostivar, 24 prill – Shprehjet e këqija shoqërore rëndë të ndryshohen. Ende pa u mbushur dhjetë ditë nga promovimi i 80 kontejnerëve të ri që ...
image
Ja agjenda e LSDM-së për “bombën” që do të “shpërthen” nesër nga qyteti i Gostivarit
Gostivar, 24 prill – Dega e LSDM-së në Gostivar, ka publikuar agjendën e aktiviteteve që do të realizohen nesër (e shtunë) në qytetin e Gostivarit, ...
image
Gostivar, digjet komplet trafostacioni TC 57, Zjarrfikësit në kohë lokalizuan zjarrin
Gostivar, 23 prill –Rreth orës 10:00 të mëngjesit, në rr. JNA në Gostivar është djegur kompakt-beton trafostacioni TC 57. Para trafostacionit ndodhej një krevat i ...
image
Aksidentohet për vdekje 77 vjeçar nga Gostivari, përplaset nga vetura
Gostivar, 23 prill - Një 77 vjeçar nga Gostivari ka ndërruar jetë si pasoje e lëndimeve të rënda trupore që i ka marrë nga goditja e ...
image
Filluan punimet për instalimin e tubacionit që do të lidhë stacionin filtrues me rrjetin e ujësjellësit, investimi mbi 200 mijë euro
Filluan sot punët ndërtimore për instalimin e tubacionit që do të lidhë Stacionin Filtrues me gypin ekzistues kryesor të rrjetit të ujësjellësit të qytetit të ...
image
Në 25 vjetorin e vdekjes përkujtohet jeta dhe vepra e dëshmorit Naser Veliu
Gostivar, 23 prill – Në 25 vjetorin e rënies heroike të veprimtarit të çështjes kombëtare, Naser Veliu, është përkujtuar jetën dhe veprën e tij. Në ...
image
Bejta në takim pune me banorët e Çegranit, do të realizohen projekte të rëndësishme për këtë vendbanim
Kryetari i komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta realizoi një takim pune me banorët e Çegranit.  I shoqëruar edhe nga kryetari i Këshillit komunal, Nasir Musliu, ...
Next
SPORT

Argjend Beqiri: Fitore e pastër e KF Gostivarit, lojtarët e dhanë maksimumin, nuk duhet të ndalemi

image
KF Gostivari mori një fitore të madhe dhe të rëndësishme 2:0,para publikut vendas përballë Makedonija Gjorçe Petrov. Me këtë fitore KF Gostivari u kthye në ...
Më tepër

Shkupi siguroi kthimin në Ligën e parë

image
Skuadra e Shkupit ka siguruar kthimin në elitën e futbollit të Maqedonisë, 4 xhiro para fundit, duke mundur Napredokun me rezultatinn 8:0, ndërsa skuadra e ...
Më tepër

Fitore e madhe e KF Gostivarit ndaj Makedonijas, bardhë-blutë gostivaras kthehen vend të tretë

image
KF Gostivari mori një fitore të madhe dhe të rëndësishme 2:0,para publikut vendas përballë Makedonija Gjorçe Petrov. Me këtë fitore KF Gostivari u kthye në ...
Më tepër

Maliq Beluli për ndeshjen ndaj Makedonijas: Gostivari është ekip më kualitativ, pikët do ti marrim ne

image
Mesfushori Maliq Beluli pret që tre pikët ti fitoje KF Gostivari ndaj Makedonija Gj.P, pasi është ekip më kualitativ dhe më kompakt. “Është një derbi i ...
Më tepër