Fillimi | Lajme | Gostivar | Bejta: Humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me manipulime dhe mashtrime

Bejta: Humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me manipulime dhe mashtrime

Manipulim me qytetarët dhe marketing politik janë akuzat e partisë humbëse të zgjedhjeve lokale në Gostivar, lidhur me rritjen e çmimit të ujit, tha Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta. Ai tha se humbësit e zgjedhjeve vazhdojnë me po të njëjtin mashtrim dhe manipulim ndaj qytetarëve, për interesat e veta personale.

Kryetari Bejta tha se rritja e çmimit të ujit është rekomandim nga KFW Banka gjermane.
“Ata mundojnë të bëjnë marketing politik. Ne dallohemi prej tjerëve, ne nuk bëjmë marketing politik. Ata e dinë të vërtetën, por nuk e thonë të vërtetën. Mundojnë ti manipulojnë qytetarët ashtu siç i manipuluan gjatë kate viteve të shkuara, ashtu siç i manipuluan edhe gjatë aktiviteteve parazgjedhore. E vërteta del në sipërfaqe se kush çka ka bërë për qytetarët. Gostivari përsëri mbetët me çmim më të ulët për dallim prej qyteteve më të mëdha në Maqedoni”, tha kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

Edhe pas kësaj rritje, në krahasim me komunat më të mëdha, Komuna e Gostivarit radhitet ndër Komunat me çmimet më të ulta për shfrytëzimin  e ujit në qoftë se do të krahasohej me Komunat tjera të Maqedonisë siç janë: Struga, 32,8 denar, Velesi, 39 denar, Koçani, 30 denar, Kumanova, 41,6 denar, Ohri, 37 denar, Prilepi, 30 denar, Strumica, 38 denar, Shtipi, 34,3 denar, Berova, 36,4 denar.
 
Kryetar Nevzat Bejta tha se këshilli i komunës nuk ka sjellë dhe nuk do të sjelle vendime në dëm të qytetarëve të Gostivarit.
“Asnjëherë ne nuk e kemi ndërmend ti dëmtojmë qytetarët. Ne jemi të koncentruar që me Ministrin e Ekologjisë, që sa më shpejtë ta vejmë në përdorim stacionin filtrues që qytetarët e Gostivarit të pinë ujë të pastër. Ata bëjnë politikë dhe mundojnë ti manipulojnë qytetarët për shkak se i kanë humbur zgjedhjet. Kryetari që i ka humbur zgjedhjet nuk mund të ballafaqohet me realitetin, por mundohet që edhe më tej ti manipuloje qytetarët e Gostivarit. Unë jam çdo ditë në terren me qytetarët dhe jam në gjendje që tua sqaroj qytetarëve për çdo imtësi. Vendimin e ka sjellë këshilli komunal dhe sikundër të shkonte në dëm të qytetarëve nuk do të sillej një vendim i tillë. Përbërja e këtij këshilli nuk do të sjellë vendim në dëm të qytetarëve të Gostivarit”, theksoi kryetari, Nevzat Bejta.

Çmimi i ujit për persona fizik pa kanalizim, aktualisht është 9 denar, kurse në fazën e parë të rritjes, nga muaji gusht 2013, ky çmim do të jetë 14.40 danar, ndërsa nga 1 Janari i vitit 2014, çmimi i ujit do të jetë 18.00 denar,
 
Çmimi për persona fizik me kanalizim, aktualisht është 14.4 denar, kurse në fazën e parë të rritjes nga muaji Gusht 2013, ky çmim do të jetë 23.04 denar, ndërsa nga 1 Janari i viti 2014, çmim i ujit do jetë 28.80 denar.  
 
Mirëpo, udhëheqja aktuale e komunës dhe e ndërmarrjes publike, duke pasur parasysh gjendjen ekonomike te qytetarëve dhe me qëllim që të mos vjen deri te rritja e menjëhershme e çmimit të ujit, Propozoi që çmimi të në ngrihet në dy faza.
 
Këto çmime është dashur të rriten që në vitin 2009 ose më së voni deri në vitin 2012,  obligime që dalin nga plani aksionar i hartuar nga KFW Banka. Me mosrespektimin e planit aksionar të lartpërmendur, Komuna e Gostivarit do të humbte të drejtën për të hyrë në fazën e dytë të projektit në fjalë ku parashihen investime në përmirësimin e rrjetit  të ujësjellësit dhe kanalizimit në vlerë deri 5 milion Euro.

  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Votoni këtë tekst
0

Komente (0 dërguar):

gjithsej: | shfaqen:

Dërgoni komentin comment

Shkruani kodin e fotos:

Tjera ngaGostivar
Previous
image
Edhe një aksident trafiku në komunikacion, lëndohet këmbësori
THEKS - Nga Policia e Gostivarit njoftuan se vetura e markës “Ford Eskord”, me targa të Gostivarit dhe e drejtuar nga 46 vjeçari me inicialet M.S, ka përplasur këmbësorin e moshës 61 vjeçarin me inicialet D.S po ashtu banor i Gostivarit. ...
image
Policia jep detale për aksidentin e djeshëm në Gostivar
THEKS - Në aksidentin ku u përfshinë një motoçikletë dhe automjet i markës “Ford”, me targa të Gostivarit, ka pësuar motoçiklisti, 52 vjeçari Muzafer.M nga fshati Reçan me vendbanim në lagjen Pitarnicë. ...
image
Shqetësuese, për shkak pakujdesisë së shoferëve në gusht janë shënuar 48 aksidente trafiku në Gostivar
THEKS - Arsyet janë nga më të ndryshmet dhe numri më i madh i aksidenteve ka ardhur për shkak moskujdesit të shoferëve, njofton Radio Vala....
image
Stacioni Filtrues në Komunën e Gostivarit po shkon drejt finalizimit. Nga fillimi i javës fillojnë punët për kyçje të sistemit të ujësjellësit
THEKS - Punimet pritet të zhvillohen në intervalin kohor nga data: 07 deri 12 shtator – 2015. Derisa zgjasin punimet në terren, do të ketë zvogëlim periodik të shtypjes së ujit në zonat më të larta të qytetit, dhe gjithashtu është e mundur edhe ndërprerja e furnizimit me ujë në intervale të shkurta kohore përgjatë periudhës së lartpërmendur. ...
image
Komuna e Vrapçishtit vijon me investimet në arsim. Rinovohet shkolla fillore e fshatit Llomnicë
THEKS - Në prononcimin për Radio Vala, kryetari i Komunës së Vrapçishtit, Bajram Kadrija theksoi se investimi përfshinë ndërrimin e dyshemeve në katër klasat dhe korridorin e shkollës. ...
image
Akt human edhe në sport, Kompania “Lastra Projekt” nga Çegrani ia falë borxhin KF Arsimit
THEKS - Pronaret e kësaj kompanie kanë shprehur gatishmëri qe edhe ne te ardhmen ta ndihmojnë klubin dhe zhvillimin e sportit ne vend aq sa kanë mundësi, duke thënë qartë "Dyert i keni të hapura gjithmonë, për gjithçka"....
image
FOTO LAJM – RTV 21 Maqedoni aktivizon “Air Box-in”, më 21 shtator
THEKS - Paralajmërimin për fillimin me punë të “Rtv 21 – Maqedoni sot e panë edhe qytetarët e Gostivarit. Bilbordet e qytetit ishin të mbushura me logon dhe njoftimin e këtij televizioni për fillimin me punë më datë 21 shtator, datë kjo simbolike që paraqet edhe prefiksin e televizionit “21”, transmeton Radio Vala. ...
image
Vijojnë punimet për ndërtimin e rrugës dhe urës së re që do lidh dy pjesët e qytetit
Nga Komuna e Gostivarit bën me dije se aktivitetet e ndërmarra së fundmi në pjesën e lagjes së Dutllëkut janë në suaza të projektit kapital për ndërtimin e rrugës dhe urës së re të qytetit mbi lumin Vardar dhe që do të lidh dy anët e qytetit, respektivisht rrugën e Dibrës me Lagjen Dutllëk, përcjell Radio Vala. ...
image
Të shtunën realizohet takimi i gjeneratës 94/95 të Gjimnazistëve të Gostivarit
THEKS - Me 5 shtator në Gjimnazin e Gostivarit do të realizohet takimi i gjeneratës 1994/54 për të shënuar njëzet vjetorin e përfundimit gjimnazit Pjesëmarrja nuk është e obligueshme, ndërsa më pas bashkërisht do shtrohet drekë në Restorantin “The Grand" ish " Lule". ...
image
Në rajonin e Gostivarit jepet me qira tokë bujqësore në pronësi shtetërore deri në 3 hektarë
THEKS - Qiraja mesatare për rajonin e Gostivarit është 1525 denar, ndërsa sipërfaqja maksimale për të cilën mund të aplikojë një ofertues është 3 hektarë....
image
Për herë të parë në komunën e Vrapçishtit hapet çerdhe për fëmijë të moshës 4-5 vjeç
THEKS - “Çerdhja është pilot projekt i UNDP-së, filloi me punë me një qershor në Vrapçisht. Janë dy paralele, në fillim me 45 fëmijë ku pritët të këtë rritje”, theksoi për Radio Vala, udhëheqësi i Departamentit të Arsimit në komunën e Vrapçishtit, Neset Dauti....
image
Kryetari Nevzat Bejta priti kryetarin e Lidhjes Shqiptare në Botë, Simon Kuzhnini
THEKS - Kryetari Nevzat Bejta mysafirin e njoftoi me historikun e qytetit si dhe investimet e realizuara në shumë drejtime dhe me theks të veçantë në sferën e arsimit, kulturës, ekonomisë, sportit dhe infrastrukturës. ...
image
Dita e parë e Vitit të Ri shkollor 2015 / 2016 filloi në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme publike të Komunës së Gostivarit
THEKS - Në 11 shkollat fillore qendrore me gjithsej 20 shkolla periferike, si dhe 4 shkollat e mesme publike komunale procesi edukativo – arsimor ka filluar pa asnjë problem të theksuar. ...
image
Komuna e Gostivarit me sukses realizoi dezinfektimit nga toka për këtë vit
THEKS - Dezinsektimi u krye nga ndërmarrja e autorizuar për këtë lloj veprimtarie SH.T.P.SH DREAM-MS. Për dezinsektim u përdorën Aqua - Kothrine tretur në bazë të kërkesave të Organizatës Shëndetësore Botërore (prej 50 deri 100 ml/hektar)....
image
Pas dy ditësh kërkime gjendet trupi i turistit nga Turqia në ujërat e Mavrovës
THEKS - Nga Policia njoftuan se të martën pas dite në liqenin e Mavrovës është gjetur një trup i cili dyshohet të jetë i shtetasit turk, transmeton Radio Vala. ...
Next
SPORT

Liga e 3-të, Flamurtari – Vardari derbi gostivaras, Arsimi luan me Sharrin, Gradeci pret Kamjanin

image
Edhe në Javën e dytë të Ligës së Tretë Perëndimore do të zhvillohet një derbi midis dy skuadrave nga Gostivari.  Flamurtari i Debreshit kësaj radhe do ...
Më tepër

Shqipëria fiton një pikë ndaj Danimarkës, “Kuqezinjtë” zyrtarisht në garë për tre vendet e para

image
Shqipëria kthehet e pamposhtur dhe me një pikë nga Kopenhaga, duke luajtur baras pa gola 0:0 me Danimarkën. Ekipi Shqiptarë bëri një paraqitje të mirë ...
Më tepër

Mbështetje e fuqishme nga sheshi i Gostivarit për Kombëtaren Shqiptare

image
Qindra tifoz të grupit Kastriotët dhe qytetarë të Gostivarit, janë mbledhur në sheshin e qytetit dhe përcjellin drejtpërdrejtë ndeshjen eliminatore Danimrakë – Shqipëri, e vlefshme ...
Më tepër

MUSLIU: Ndeshja e sontme është një moment vendimtar për kombëtaren shqiptare

image
THEKS - Labinot Musliu trajner futbolli dhe punëtor sportiv, ndan bindjen se fokusimi i “Kuqezinjve”, duhet te jete trefish me i larte nëse do te duan të arrijnë në plasman të “Euro 2016”. ...
Më tepër