Breaking News
Home / Lajme / Shtabi qendror i BDI-së vijon takimet me kryetarët e forumeve rinore

Shtabi qendror i BDI-së vijon takimet me kryetarët e forumeve rinore

Tetovë, me 25 Tetor 2016

Shtabi Qëndror Zgjedhor i BDI -se , ne vigjile te aktiviteteve parazgjedhore, sot ne seline e Partise ne Tetovë organizoi një takim me kryetaret e forumeve rinore te degeve te Bashkimit Demokratik per Integrim. Qëllimi i takimit është informimi i ndërsjellë për platformën politike me të cilën do të hyjë Bashkimi Demokratik për Integrim në zgjedhjet e 11 dhjetorit ku pritet që edhe një herë të dëshmohet pozita e pakontestueshme e partisë si faktor udhëheqës në bllokun politik shqiptar.

Ky takim në të vërtetë ishte në prag të takimit që kryetari i BDI-së do ta mbajë me të rinjtë e BDI-së të dielën e ardhshme më 30 tetor në Shkup, me çka edhe një herë do të dëshmohet interesimi dhe kujdesi që ka partia ndaj brezit të ri.

Bashkimi Demokratik për Integrim gjithnjë i ka kushtuar rëndësi aktivizmit rinor në radhët e veta dhe kjo shihet në përkrahjen që ua japin organet më të larta të rinjve në promovimin e tyre si faktor progresiv të shoqërisë, që shihet edhe me besimin ndaj tyre duke u dhënë përgjegjësi jo vetëm në kuadër të organeve partiake, por edhe në poste të larta udhëheqëse në institucionet shtetërore, kulturore e arsimore.

Aktivizmi rinor në kuadër të BDI-së burimin e ka në idealet e vitit 2001, kur shumë të rinj u vunë në shërbim të kauzës kombëtare për barazi të plotë të shqiptarëve në Maqedoni, drejtat e të cilëve ishin anashkaluar ose nëpërkëmbur me dekada. Ishte ajo rini e cila ishte e gatshme edhe të flijohet për këto ideale, siç është sot e gatshme që nëpërmjet veprimit politik të rrumbullakësojë proceset politike për një barazi të plotë në të gjitha fushat.

Në takim midis Shtabit Zgjedhor Qëndror dhe përfaqësuesve të forumeve rinore, u fol dhe për sfidat e zgjedhjeve të ardhshme, për ofertën politike të BDI-së e cila gjithnjë i artikulon kërkesat e shqiptarëve dhe të gjithë qytetarëve të tjerë. /Radio Vala

1,581 total views, 1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Karateistet Alma Pollozhani, Drenusha dhe Diellza Sejdijaj në emisionin Sporti Shqiptar në Zvicër

Grenchen, me 27 Janar 2020 Për herë të parë në emisionin javor Sporti Shqiptar në …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: