Breaking News
Home / Lajme / Zëvendëskryeministri Arbër Ademi realizoi takim me ambasadorin e ri të Sllovenisë, Jazbec

Zëvendëskryeministri Arbër Ademi realizoi takim me ambasadorin e ri të Sllovenisë, Jazbec

Shkup, 25 tetor 2016
Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë përgjegjës për Çështje Evropiane, Arbër Ademi sot realizoi takim me ambasadorin e sapoemëruar të Republikës së Sllovenisë, Milan Jazbec.
Zëvendëskryeministri Ademi dhe Ambasadori Jazbec, siç thuhet në kumtesë u dakorduan se dy vendet kanë marrëdhënie bilaterale të shkëlqyera të cilat karakterizohen me bashkëpunim të suksesshëm dhe shumëvjeçar pa çështje të hapura.
Në këtë kontekst zëvendëskryeministri Ademi theksoi se Republika e Maqedonisë është miku i mirë i vendit dhe mbështetës i rëndësishëm në më shumë sfera, në veçanti në procesin e integrimit euro-atlantik. Ademi theksoi se vendi, por edhe për rajonin të mbeten në perspektivë evropiane.
Ambasadori Jazbec theksoi se politika e zgjerimit është një ndër politikat më të rëndësishme evropiane dhe përgjigjja më e përshtatshme e sfidave strukturore me të cilat ballafaqohet Unioni.
Në takim u diskutuan edhe aktivitetet kyçe të realizuara në periudhën e kaluar në përputhshmëri me detyrimet të cilat dalin nga marrëveshja Politike, për të cilën të dy palët theksuan rëndësinë e organizimit të zgjedhjeve parlamentare demokratike dhe të besueshme.
Zëvendëskryeministri nënvizoi se angazhimi i Qeverisë mbetet edhe për përmbushjen e detyrimeve të cilat dalin nga Reformat Urgjente Prioritare si dhe zbatimi i plotë i rekomandimeve nga analiza e marrëveshjes të Ohrit. /Radio Vala

790 total views, 4 views today

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Karateistet Alma Pollozhani, Drenusha dhe Diellza Sejdijaj në emisionin Sporti Shqiptar në Zvicër

Grenchen, me 27 Janar 2020 Për herë të parë në emisionin javor Sporti Shqiptar në …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: