Breaking News
Home / Komunat / Pas 20 vitesh funksionimi, komuna e Sarajit me objekt të vetin

Pas 20 vitesh funksionimi, komuna e Sarajit me objekt të vetin

Shkup, 31 tetor 2016
Komuna e Sarajit, pas njëzet viteve nga funksionimi i saj, përfundimisht bëhet me objektin e saj. Ajo më nuk do të jetë qiraxhi. Objekteve kapitale në Saraj mbështetje të pa rezervë ju ka dhënë, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, i shoqëruar nga zyrtarë qeveritarë dhe partiak të cilët kanë marë pjesë në përurimin e Komunës së re të Sarajit.
Investimi është bërë me mjete nga Buxheti komunal, ku vlera e investimit është reth 30 milionë denarë, ndërsa objekti ka një sipërfaqe prej 700 metrave katrorë. Kjo është faza e parë e objektit të Komunës, ku në të ardhmen parashihet të zgjerohet, ku do të investohen edhe 30 milion denarë, deri në finalizimin e objektit. Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti theksoi se tani e tutje Komuna e Sarajit bëhet me shtëpin e vetë.
“Ishte kënaqësi që të gjith qytetarët e krahinës së Dërvenit, që sot hapin shtëpinë e tyre, që sot hapin një institucion të gjith qytetarëve dhe për të qenë transparent dhe i sinqert me ju dhe gjith opinionin kjo është një vend që u takon të gjithve, Objekti i komunës sigurisht në të ardhmen do të jetë i kompletuar edhe me objekte shetesë, me të gjitha nevojat e qytetarëve të komunës së Sarajit”, theksoi Ali Ahmti, kryetar i BDI-së.
Kryetari i Komunës së Sarajit Bekim Murati, u shpreh se ndërtimi i objektit të Komunës së Sarajit, ishte më se I nevojshëm, përpos që objekti I dikurshëm ishte i vjetër, porn ë të njetin ishim edhe qiraxhij.
“Projektet kapitale nuk dhe të rëndësishme për Komunën e Sarajit nuk kanë munguar asnjëher. Faza e parë e objektit të Komunës përfundoi me sukses dhe nga sot, administrate komunale është e vendosur në objektin e rijë dhe do të mundë që në mënyrë sa më efikase t’ju përgjigjet kërkesave të qytearëve. Ne, po realizojmë premtimin e thënë se Komuna është servis i qytetarëve dhe se ne jemi për të mbështeur ata. Investimi është bërë me mjete buxhetore nga Komuna. Ditë më parë bëmë përurimin e Shkollës së Mesme në Saraj, Çerdhen në Saraj, në fazën finale janë edhe punimet për ndërtimin e sheshit ‘Flamuri’, në Saraj, me një fjalë po e institucionalizojmë Sarajin. Dua të theksoj se në planifikim e sipër është ndërtimi i Poliklinikës në Saraj dhe Shtëpisë së kulturës”, u shpreh Bekim Murati, kryetar i Komunës së Sarajit. /Radio Vala

1,353 total views, 1 views today

About RV2

Check Also

(Video) Karateistet Alma Pollozhani, Drenusha dhe Diellza Sejdijaj në emisionin Sporti Shqiptar në Zvicër

Grenchen, me 27 Janar 2020 Për herë të parë në emisionin javor Sporti Shqiptar në …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: