Breaking News
Home / Lajme / Sekretari amerikan: Mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë

Sekretari amerikan: Mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë

Ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Wes Mitchell, ka deklaruar se SHBA është në mbështetje të plotë të Maqedonisë,  por edhe për rrugën e saj drejt BE dhe NATO.

Gjatë takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, zyrtari amerikan  shtoi se një zgjidhje përfundimtare e emrit me Greqinë do të ndihmojë të dyja vendet.

Ndërkohë ministri i jashtëm maqedonas, nënvizoi faktin se me anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, i gjithë rajoni do të jetë më i sigurt.

“Anëtarësimi ynë i merituar në NATO do të kontribuojë në ndërtimin e një Maqedonie me prosperitet dhe të sigurtë, e cila është e rëndësishme për të gjithë rajonin”-tha ministri i Jashtëm maqedonas, Nikolla Dimitrov.

Kujtojmë se me 30 shtator, qytetarët e Maqedonisë do të dalin në referendum për të përcaktuar fatet e vendit, nëse duan të shkojnë në Europë apo do vijojnë të bashkëjetojnë me konfliktin dhe mosmarrëveshjen me Greqinë.

40,924 total views, 266 views today

About RADIO VALA Redaksia

Check Also

(Video) Sonte në Sportin Shqiptar në Zvicër, flet ish futbollisti Milaim Rama

E Hënë, me 23 Dhjetor 2019 Emisionin radhës, të dytin, SPORTI SHQIPTAR NË ZVICËR, do …

Këtë e pëlqejnë %d blogues: