Në tetor 62,1 për qind e energjisë së shpenzuar elektrike nga burime vendore

Shkup, 25 dhjetor 2015 – Maqedonia në tetor të këtij viti gjithsej ka shpenzuar 642.279 megavatë orë energji elektrike, 9.629 milionë metër kub gaz natyror, 433.055 tonë thëngjill dhe 90.171 tonë produkte të naftës.

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistikë, 62,1 për qind nga energjia e përgjithshme e shpenzuar energjetike është nga burime vendore, ndërsa 94,9 për qind nga konsumi i përgjithshëm i thëngjillit  janë përdorur për prodhimin e energjisë elektrike. /Radio Vala

 678 total views,  1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Mickoski: Një ditë pas ditëlindjes sime, më 30 shtator do ta shihni vendimin tim për referendumin

E shfrytëzoj këtë rast t’u drejtohem personalisht qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, ndërkaq e njëjta …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: