Për herë të parë në Zvicër një imam flet para një Sinodi Krishterë në Kishën e Reformuar të Bernës

Bernë, me 14 dhjetor 2015

Për herë të parë në histori të Zvicrës një imam foli para një Sinodi krishterë, në Kishën e Reformuar në Bernë (Rathaus), transmeton RTV Syri Blue. 

Hoxhë Mustafë Memeti, Imam në Xhaminë e Re në Bernë dhe kryetar i Bashkësisë Islame Shqiptare në Zvicër, në fjalën e tij ka theksuar se duhet forcuar kohezionin në mes muslimanëve dhe jomuslimanëve, dhe shprehi mirënjohjen e tij për kishën kantonale për përpjekjet konstruktive për të sjellë një bashkëjetesë paqësore. /Radio Vala

 899 total views,  1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Komuna e Gostivarit vazhdon të përkrah manifestimin tradicional “Mirë se erdhe o Resulall-llah” 

    Gostivar, me 18 Prill – 2017   Në organizim të Muftinisë së  Bashkësisë …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: