Maqedonia e shënon Ditën botërore të astmës

Shkup, me 3 Maj 2016
Takim ekspert me temën “Strategjia për ballafaqim me astmën në Maqedoni” do të mbahet sot me rastin e Ditës botërore të astmës, në organizim të Shoqatës respiratore të Maqedonisë.
ISHP Klinika për pulmologji dhe alergologji, Shoqata e pulmologëve të Republikës së Maqedonisë dhe Shoqata e Maqedonisë për alergologji dhe imunologji klinike kyçen në shënimin e Ditës botërore të astmës me aktivitete të ndryshme dhe ligjërata në 20 qendra rajonale në Maqedoni.
Siç informojnë nga Shoqata respiratore e Maqedonisë, astma është një nga sëmundjet më të shpeshta kronike në botë. Më shumë se 330 milionë njerëz në botë kanë astmë. Vlerësohet se numri i të sëmurëve nga astma do të rritet për më shumë se 100 milionë deri në vitin 2025.
Astma paraqet ngarkesë e madhe e shoqërive në nivel global. Janë regjistruar më shumë se 500.000 hospitlaizime dhe 250.000 raste të vdekjes në nivel botëror./Radio Vala

About RV2

Check Also

(Video) Boksieri Arnold Gjergjaj në emisionin Sporti Shqiptar në Mërgim

Sporti Shqiptar në Mërgim, emisioni i 50-të, kushtuar Arnold Gjergjajt, boksier. Autor dhe Udhëheqës i …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: