Ajri i ndotur në Tetovë, Shkup, Manastir dhe Kërçovë

Shkup, 26 janar 2016 – Në Tetovë, komunat e Shkupit, Manastir dhe Kërçovë sot në mëngjes ajri është i ndotur.

Stacionet matëse të Minsitrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor regjistruan në Tetovë koncentrime të grimcave PM10 nga 226 mikrogramë, në Manastir 138 dhe në Kërçovë 114. Nga komunat e Shkupit, koncentrime më të larta janë amtir në Qendër, 197, në Gazi Babë 146, Lisiçe 143, afër Rektoratit 135.

Mbi koncentrimet maksimalisht të lejuara janë matur në Veles 92 mikrogramë dhe Koçan 63 mikrogramë në metër kub. /Radio Vala

 858 total views,  1 views today

About Kasam Selimi

Check Also

Enver Maliqi emërohet nënkryetar i Shkupit

Siç informojnë autoritetet e qytetit kryebashkiaku i Shkupit Petre Shilegov emëroi Enver Maliqin për zëvendës të …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: