Në ITSHKSH mbahet ligjëra "Të pagjeturit – një dhimbje e madhe për Kosovën dhe njerëzimin"

Shkup, 18 mars 2016 – Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, sot do të mbahet një ligjeratë nga Prof.dr. Haki Kasumi, historian dhe kryetar i Këshillit Koordinues të Asociacioneve të Familjarëve të Personave të Zhdukur në Kosovë gjatë luftës së fundit.

Tema e ligjeratës së sotme është “Të pagjeturit – një dhimbje e madhe për Kosovën dhe njerëzimin”.

Ligjerata zhvillohet në vazhdën e sensibilizimit të opinionit publik me

këtë çështje shumë të ndjeshme, në prag të përgatitjeve për shënimin e Ditës ndërkombëtare të personave të pagjetur.

Mbi 1,700 njerëz, kryesisht shqiptarë, llogariten si të zhdukur nga lufta

e viteve 1998-1999 në Kosovë./Radio Vala 

About Kasam Selimi

Check Also

(Video) Boksieri i ri Benjamin Ademi në emisionin Sporti Shqiptar në Mërgim 48

Sporti Shqiptar në Mërgim, emisioni i 48-të kushtuar boksierit të ri Benjamin Ademit Bashkëbisedues: Benjamin …

Lini një Përgjigje

Këtë e pëlqejnë %d blogues: