Kasam Selimi

FC Diaspora, ekipi i vetëm shqiptar në Zvicër që mbyll sezonin vjeshtor pa humbje

E Mërkurë, 7 Nëntor 2018 Suksesit të ekipeve shqiptare në Zvicër në sezonin vjeshtor, me meritë i prin FC Diaspora e Delemontit, që garon në Ligën e 3-të në Grupin e 7-të Bern/Jura, jo vetëm pse ka përfunduar në vendin e parë, por edhe për faktin se është ekipi pa …

Read More »

Mirënjohje dhe frymëzim për bamirësi, për Lulzim Zhaku Aliun nga u.d.ambasadori prof.dr. Halim Hyda

në Zvicër/Bern, më 20 Tetor 2018 U.d.Ambasadori i Maqedonisë në Zvicër, Halim Hyda ka nisur me një aktivitet shumë interesant dhe të rrallë, e që ka për qëllim shprehjen e falënderimit dhe mirënjohjes bashkatdhetarëve që kanë kontribuuar në sfera të ndryshme në dekadat e fundit, qoftë në Zvicër, apo edhe …

Read More »

Me gabimet e portierit Dimitrievski, Maqedonia turpërohet në Armeni

Jerevan, me 16 Tetor 2018 Gabimet e portierit Stole Dimitrievski, Maqedonisë nuk i kushtuan vetëm 3 pikë, por edhe katër gola të pranuara nga pakujdesia e tij, sidomos në tre golat e pjesës së dytë. Armenia e shfrytëzoi këtë “dobësi” dhe Maqedonisë ia shkaktoi humbjen e parë në garat e …

Read More »

Maqedonia hapëron për sukses Historik

Koiçidencë, por gjithsesi e bukur. Maqedonia mund 4:1 Lihtenshtajnin në ndeshjen e tretë të grupit në Ligën e Kombeve, në ditën kur u mbushën 25 vite nga ndeshja e parë zyrtare e ekipit përfaqësues. Pikërisht më 13 tetor të vitit 1993 në transfertën në Kranj u mund 4:1 Sllovenia më …

Read More »

Maqedonia e përkushtuar në UEFA Ligën e Kombeve, pesë futbollistë shqiptarë fillestar

Shkup, me 13 Tetor 2018 Përfaqësuesja e Maqedonisë në Futboll është në rrugë të mbarë për të siguruar ngritje në UEFA Ligën e Kombeve. Në ndeshjen e 3-të të kësaj gare, Maqedonia bindshëm e mposhti Lihteshtajnin me rezultat 4:1. Aleksandër Trajovski shënoi dy gola, ndërkaq Goran Pandev dhe Ezgjan Alioski …

Read More »

Kosova hapëron suksesshëm në UEFA Ligën e Kombeve

Prishtinë, me 11 Tetor 2018 Një fitore e thellë 3:1 është regjistruar në rezultatet e radhës të Kombëtares së Kosovës në garat e Ligës së Kombeve. Në përballjen ndaj Maltës, “Dardanët” me në krye Benjamin Kolollin i cili i shënoi dy nga tre golat, bëren një hap të sigurt për …

Read More »

Durim Racaj rikthehet te AFM Futsal Maniacs në Super Ligen e Zvicrës

Wettingen/Aargau, më 7 Tetor 2018 Sezoni i ri në kampionatin zviceran të Futsallit e gjen me klub të ri futbollistin shqiptar, Durim Racajn, përcjellin radiovala.com dhe alsbsport.ch. Për shkak të ndëshkimit me shtatë lojë mos lojë, mesfushori mungoi në katër takimet e sezonit të shkuar te ish klubi i tij, …

Read More »

Në Zvicër votuan 113 qytetarë të Maqedonisë, 100 PËR Referendumin

Bern, më 29 Shtator 2018 Për Refereundimin për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, u votua edhe në ambasadën e vendit tonë në Bern të Zvicrës. Nga gjithsejtë 321 qytetarë të regjistruar, 113 kanë votuar, njoftoi ekskluzivisht për radiovala.com, Halim Hyda, Kryetar i Komisionit Zgjedhor në Zvicër, njëherit edhe Ushtrues detyre, …

Read More »

Gjyqtari Bekim Zogaj gjithandej nëpër ngjarjet e mëdha të futbollit, në Zvicër dhe mbarë Europën

Cyrih, me 21 Shtator 2018 Gjyqtari anësor Bekim Zogaj falë punës, përkushtimit dhe profesionalizimit të treguar në fushë, ka arritur që ta fitoj besimin për t’i referuar ndeshje të rëndësishme të futbollit, qoftë në garat klubeve në Zvicër, por edhe në garat e UEFA-as, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Zogaj nuk …

Read More »

Egzon Maliqaj shënon fitoren e dytë në boksin Profesional (Video)

MZH Brühl, Gebenstorf, me 15 Shtator 2018 Egzon Maliqaj e ka regjistruar edhe fitoren e dytë në boksin Profesional. Përballë gjeorgjianit Bacho Kvaratskhelia fitoi me pikë, në ndeshjen e zhvilluar me gjashtë raunde, përcjellin radiovala.com dhe albsport.ch. Ndeshja u luajt në sallën e sporteve MZH Brühl, në Gebenstorf të Zvicrës. …

Read More »