Lajme nga Zvicra

Ka realizuar takimin e dytë me mbështetësit e saj në Rorschach, kandidatja Adelina Muhagjeri

Rorschach, me 20 janar 2016 Të mërkurën me 20 janar 2016, kandidatja për anëtare të Këshillit të Kantonit të St. Gallenit, Adelina Muhagjeri ka realizuar takimin e dytë me mbështetësit e saj në zonën e Rorsrachach-ut, transmeton RTV Syri Blue,   Gjithashtu është caktuar edhe koordinimi i ditëve në vazhdim …

Read More »

Kosova për herë të parë do të prezantohet në Panairin Swissbau në Bazel të Zvicrës

Bazel, me 6 janar 2016 Lesna, Elnor dhe Shehu janë tri kompanitë e përpunimit të drurit që përfaqësojnë për herë të parë Kosovën në Panairin Swissbau, i cili organizohet në Bazel të Zvicrës, nga data 12 e deri me 16 janar 2016, transmeton ekskluzivisht RTV Syri Blue. Tre kompanitë nga …

Read More »

Murati: Prindërit shqiptarë në diasporë t'i dërgojnë fëmijët në mësimin plotësues në shqip

Bernë, me 5 dhjetor 2015 Ministri i Diasporës së Republikës së Kosovës, Valon Murati në Bernë ka realizuar takim me mësuesit, prindërit dhe kryesinë e Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptar për Zvicër, transmeton RTV Syri Blue, njofton Radio Vala. “Biseduam për vështirësitë që po has organizimi i mësimit shqip …

Read More »