Lajme

Besa e Winterthurit, lideri i pa mposhtur

Winterthur, me 6 Nëntor 2018 Edhe pse zyrtarisht në regjistrin e futbollit zviceran njihet me emrin Eisenbahner SV, në fakt bëhet fjalë për klubin shqiptar FC Besa nga Winterthuri, që këtë sezon po regjistron rezultate të shkëlqyeshme në Ligën e 4-të të Cyrihut. Me një bilanc shumë pozitiv, me nëntë …

Read More »

Kreu në Tabelë për FC Besën e Biel/Biennes në sezonin vjeshtor

Biel/Bienne, më 6 Nëntor 2018 FC Besa e Biel/Biennes radhitët në mesin e pesë ekipeve të para shqiptare në Zvicër që sezonin vjeshtor në sezonin 2018/18 në ligën ku garon, e përundon në krye të tabelës. Shtatë fitoret dhe dy barazimet i siguruan pikët e barabarta ekipit shqiptarë në Ligën …

Read More »

FC Diaspora, ekipi i vetëm shqiptar në Zvicër që mbyll sezonin vjeshtor pa humbje

E Mërkurë, 7 Nëntor 2018 Suksesit të ekipeve shqiptare në Zvicër në sezonin vjeshtor, me meritë i prin FC Diaspora e Delemontit, që garon në Ligën e 3-të në Grupin e 7-të Bern/Jura, jo vetëm pse ka përfunduar në vendin e parë, por edhe për faktin se është ekipi pa …

Read More »

Mirënjohje dhe frymëzim për bamirësi, për Lulzim Zhaku Aliun nga u.d.ambasadori prof.dr. Halim Hyda

në Zvicër/Bern, më 20 Tetor 2018 U.d.Ambasadori i Maqedonisë në Zvicër, Halim Hyda ka nisur me një aktivitet shumë interesant dhe të rrallë, e që ka për qëllim shprehjen e falënderimit dhe mirënjohjes bashkatdhetarëve që kanë kontribuuar në sfera të ndryshme në dekadat e fundit, qoftë në Zvicër, apo edhe …

Read More »

Ish ushatri i UÇK-së nga Shkupi, ngelet në rrugë pasi nuk pagoi qeranë!

Profesori Arbër Çeliku ka njoftuar përmes profilit të tij në facebook, për fatin e rëndë të ish ushtarit të UÇK-së Bekim Kabashi nga Shkupi i cili ngeli në rrugësot, pasi nuk pati mundësi të paguaj qeranë e banesës. Profesor Çeliku shkruan: Të nderuar miq Një ushtar i UÇK-së, bashkëshort dhe …

Read More »

Me gabimet e portierit Dimitrievski, Maqedonia turpërohet në Armeni

Jerevan, me 16 Tetor 2018 Gabimet e portierit Stole Dimitrievski, Maqedonisë nuk i kushtuan vetëm 3 pikë, por edhe katër gola të pranuara nga pakujdesia e tij, sidomos në tre golat e pjesës së dytë. Armenia e shfrytëzoi këtë “dobësi” dhe Maqedonisë ia shkaktoi humbjen e parë në garat e …

Read More »

Maqedonia hapëron për sukses Historik

Koiçidencë, por gjithsesi e bukur. Maqedonia mund 4:1 Lihtenshtajnin në ndeshjen e tretë të grupit në Ligën e Kombeve, në ditën kur u mbushën 25 vite nga ndeshja e parë zyrtare e ekipit përfaqësues. Pikërisht më 13 tetor të vitit 1993 në transfertën në Kranj u mund 4:1 Sllovenia më …

Read More »

Maqedonia e përkushtuar në UEFA Ligën e Kombeve, pesë futbollistë shqiptarë fillestar

Shkup, me 13 Tetor 2018 Përfaqësuesja e Maqedonisë në Futboll është në rrugë të mbarë për të siguruar ngritje në UEFA Ligën e Kombeve. Në ndeshjen e 3-të të kësaj gare, Maqedonia bindshëm e mposhti Lihteshtajnin me rezultat 4:1. Aleksandër Trajovski shënoi dy gola, ndërkaq Goran Pandev dhe Ezgjan Alioski …

Read More »

Kosova hapëron suksesshëm në UEFA Ligën e Kombeve

Prishtinë, me 11 Tetor 2018 Një fitore e thellë 3:1 është regjistruar në rezultatet e radhës të Kombëtares së Kosovës në garat e Ligës së Kombeve. Në përballjen ndaj Maltës, “Dardanët” me në krye Benjamin Kolollin i cili i shënoi dy nga tre golat, bëren një hap të sigurt për …

Read More »