Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 10)

RADIO VALA Redaksia

Lansohet Your Phone, aplikacioni nga Windows që mundëson përdorimin e dokumenteve të telefonit tuaj në një PC

Nëse keni një pajisje Android dhe ndodh që të jeni klient i besueshëm i Windows, ju jeni ndër njerëzit e parë që mund të marrin aplikacionin “Your Phone”. Microsoft ka filluar testimin e aplikacionit eksperimental, i cili ju jep qasje të lehtë në dokumentet në telefonin tuaj nga një kompjuter …

Read More »

Cipras riformaton kabinetin, fut në qeveri “Armiqtë”

Ashtu siç kishte paralajmëruar të hënën kur tha se qeveria e tij ka nevojë për “gjak të ri”, kryeministri grek Aleksis Cipras riformatoi kabinetin e tij qeveritar. Mirëpo freskimi i qeverisë greke nuk u reflektua në portofolet kryesore. Në krye të diplomacisë do të jetë sërish, Nikos Kocias, që u …

Read More »

Debati për kufijtë, Presidenti Meta kundër: Nuk duhet të ndryshohet realiteti

Presidenti Ilir Meta është përfshirë në debatin e hapur së fundmi për korrigjimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për një të përditshme, kreu i shtetit është shprehur kundër ndryshimit të kufijve, duke theksuar se dialogu mes dy vendeve nuk duhet të ndryshojë realitetin e sotëm, por …

Read More »

Trump akuzon Google për manipulim të rezultateve të kërkimit në dëm të tij

Presidenti Amerikan Trump ka akuzuar Google për manipulim të rezultateve të kërkimit për lajmet që kanë të bëjnë me të. Në një cicërimë, ai akuzoi gjiganti e teknologjisë se u ka dhënë prioritet titujve negativë të lajmeve në drejtim të tij duke e përshkruar si media të majtë. Ai tha …

Read More »

Nuk ka një luftë mes qytetërimeve, e gjithë bota është një

Teza e “përplasjes së civilizimeve”, duket sikur po përjeton një rilindje. Shumë ekspertë, politikanë dhe qytetarë të zakonshëm besojnë se lufta civile siriane, ngritja e ISIS, Brexit dhe paqëndrueshmëria e Bashkimit Europian, të gjitha janë pasojë e përplasjes midis “qytetërimit perëndimor” dhe “qytetërimit islamik”. Përpjekjet perëndimore për të imponuar demokracinë …

Read More »

ASHAM mbështet votimin “për” në referendum (Video)

Njëzet e pesë vjet pas pranimit të Maqedonisë në Kombet e Bashkuara, epilogu nga referendumi i ardhshëm për emrin është një prej sfidave më të mëdha me të cilat shteti ballafaqohet prej pavarësisë e deri më sot. Kjo u tha në Ohër në shënimin e jubileut dhe promovimit të libërthit …

Read More »

Kongresmenët amerikan, ftesë për dalje masive në referendum (Video)

Kongresmenët amerikan japin mbështetje të fuqishme për referendumin e çështjes së emrit. Përfaqësuesi i Qeverisë amerikane Bill Flores, sot për Alsat tha se integrimi në NATO dhe referendumi janë një mundësi e mirë për popullin e Maqedonisë. Ai shfrytëzoi rastin që t’u bëjë thirrje qytetarëve që në numër sa më …

Read More »

Interesimi i ulët i të rinjve për shkencat ekzakte

Interesimi i të rinjve për të vazhduar studimet në shkencat sociale është më i madh se sa për drejtimet matematiko-natyrore. Këtë e tregojnë edhe statistikat për studimet e regjistruara në vitin akademik 2017/2018. Numri i studentëve të regjistruar në ekonomi, filologji, pedagogji, juridik dhe medicinë është dukshëm më i lartë …

Read More »

Në Tabanoc pritet deri në 20 minuta për dalje nga shteti

Në vendkalimin kufitar Tabanoc për shkak të frekuencës së rritur të automjeteve pritet nga 15 deri në 20 minuta për dalje nga shteti. Në vendkalimet e tjera kufitare, sipas informatave nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë, nuk ka pritje më të gjata nga ana e Maqedonisë për hyrje dhe dalje nga …

Read More »

SENAT IDRIZI DHE AMIR ASLLANI U KTHYEN NGA HAXHI

Senat Idrizi dhe Amir Asllani dy hanxhinjtë nga Tetova që udhëtuan për në Haxh me biçikleta u kthyen sot në Maqedoni. Ata u pritën nga familjarët dhe të afërmit e tyre në Aeroportin e Shkupit, të cilët u kishin organizuar dhe befasi të ndryshëm. Para kamerës tonë ata treguan disa …

Read More »