Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 20)

RADIO VALA Redaksia

Maqedonia pa ambasadorë, analistët fajin e shohin tek Ivanovi

Në shumë shtete të Evropës, por edhe më gjerë, Maqedonia nuk ka ambasadorë. Me të tillë vendi përfaqësohet vetëm në Austri, Bullgari, Gjermani, Greqi, Kosovë, Rusi, Turqi, Ukrainë, Hungari, Brazil, Kanada dhe SHBA. Në mungesë të ambasadorëve, mbizotërojnë ushtruesit e detyrës të cilët e përfaqësojnë vendin në 29 përfaqësi diplomatike-konsullore. …

Read More »

Shënohet Dita e gjenocidit ndaj romëve në Luftën e Dytë Botërore – Holokausti

Me rastin e Ditës së gjenocidit ndaj romëve në Luftën e Dytë Botërore, sot në Qendrën Memoriale të Holokaustit në Shkup do të mbahet komemoracion. Komemoracionin në shenjë përkujtimi të viktimave nga ky gjenocid e organizojnë ministri pa resor, i obliguar për zbatimin e Strategjisë për romët 2014-2020, Aksel Ahmedovski …

Read More »

Vidal: Është një ëndërr, këtu për të fituar gjithë trofetë e mundshëm

Kiliani tha mezi po pret të fillojë aventurën e tij me klubin spanjoll dhe se do të jap gjithçka në fushë për të fituar trofe. “Të jem i sinqertë unë jam shumë i lumtur. Mezi po pres të filloj stërvitjen me bashkëlojtarët e rinj, të veshi këtë fanellë të famshme …

Read More »

Çmenduri me fanellat e Ronaldos, Juve ka shitur aq shumë sa mund të blejë Milanin me paratë e tyre!

Ndonëse në moshën 33-vjeçare portugezi u kushtoji bardhezinjve plot 117 milion euro, si dhe do i pagujnë 30 milion euro në sezon.Por, Cristiano Ronaldo vetëm në një muaj ka bërë aq para sa për të blerë një klub si Milani. Deri më tani bëhet më dije se janë shitur plot …

Read More »

30 organizata “pro ruse fushatë për bojkot të referendumit!?

Tridhjetë organizata ku edhe parti politike, organizata jo qeveritare, iniciativa qytetare nga vendi dhe diaspora do të nënshkruajnë memorandum për bashkëpunim strategjik për qëllim të bojkotimit të referendumit më 30 shtator. Memorandumin këto organizata do ta nënshkruajnë sot, ndërsa mes këtyre është edhe partia “Maqedonia e Bashkuar”. Disa portale kanë …

Read More »

Në Gjermani së shpejti do të vozitet me lejet e Maqedonisë

Qytetarët e Maqedonisë të cilët janë në punë të përkohshme në Gjermani dhe ata që planifikojnë të vazhdojnë të jetojnë në Gjermani janë në pritje që përfundimisht të hyjë në fuqi masa, që bisedonin dy qeveritë për pranim të lejeve të vozitjes. Nga MPB-ja e Maqedonisë për AIM thonë se …

Read More »

Mbështetje ndërkombëtare për referendumin në Maqedoni

Bashkësia Ndërkombëtare, para se gjithash Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, inkurajojnë institucionet dhe faktorët e tjerë në vend, përfshirë dhe opozitën që të mbështesin referendumin për marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e kontestit të emrit. Kjo është dëshmuar që nga momenti i arritjes së marrëveshjes në Prespë, më 17 …

Read More »

Gostivar, lëshohet në përdorim xhamia e 71, prezent Bejta dhe Ademi

Në organizim të Muftinisë së BFI-Gostivar me Këshillin Iniciativ në prani të Reisul Ulema H. Sulejman ef. Rexhepi me Muftinjtë dhe bashkëpunëtorët e tij, përfaqësuesve të Komunave të Gostivarit dhe Vrapçishtit, Ministrit të Kulturës në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë, z. Asaf Ademi, ish kryetarit të Komunës së Gostivarit, Nevzat …

Read More »

Zaev: Dorëhiqem nëse në referendum ka më shumë vota “kundër”

Kryeministri Zoran Zaev nuk përjashtohen dorëheqjen nga posti i kryeministrit dhe çuarjen e vendit në zgjedhje të reja, në rast se shumica e qytetarëve do të votojnë kundër në referendum. “Do të japë dorëheqje nëse në referendum ka më shumë vota “kundër” se sa “për”, deklaroi Zaev për televizionin 1TV. …

Read More »

Ministria e Jashtme dënon gjuhën e urrejtjes raciste antishqiptare nga ekstremistët maqedonas

“Tirana zyrtare”, ka reaguar ndaj thirrjeve ofenduese të një grupi ekstremistësh maqedonas. Përmes një komunikate zyrtare, Ministria e Europës dhe Punëve të Jashtme, kërkon vendosjen para drejtësisë dhe izolimin e këtyre rasteve. “MEPJ shpreh keqardhjen dhe dënon gjuhën e urrejtjes dhe thirrjet raciste antishqiptare të hedhura dje gjatë ceremonise së …

Read More »