Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 3)

RADIO VALA Redaksia

Mickoski: Një ditë pas ditëlindjes sime, më 30 shtator do ta shihni vendimin tim për referendumin

E shfrytëzoj këtë rast t’u drejtohem personalisht qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, ndërkaq e njëjta është e lidhur me disa deklarata të fundit fatkeqe të cilat kryetari i Qeverisë, kryeministri zotëri Zoran Zaev gjatë disa ditëve të fundit, në stilin e tij ekgibicionist, në mënyrë të pakontrolluar na thotë gjatë …

Read More »

Njeriu i parë i Pentagonit Xhejms Matis të hënën në Shkup

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Xhejms Matis të hënën vjen për vizitë zyrtare në Maqedoni, konfirmoi sot pasdite Qeveria e Maqedonisë. Delegacioni i SHBA-së i kryesuar nga Matis do të pritet në mënyrë solemne në Aeroportin ndërkombëtar “Shkupi” dhe në pllajën para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë.Matis do të ketë takim …

Read More »

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme për vizitë në Maqedoni

Ministri shtetëror për Evropë i Ministrisë gjermane të Punëve të Jashtme, Mihael Roth sot do të qëndrojë për vizitë pune në Maqedoni. Roth në Ohër do të ketë takim me nikoqirin e tij, Nikolla Dimitrov, me ç’rast të dytë do të marrin pjesë në debatin interaktiv me temë “Maqedonia në …

Read More »

Sekretari amerikan: Mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë

Ndihmës Sekretari i Shtetit amerikan, Wes Mitchell, ka deklaruar se SHBA është në mbështetje të plotë të Maqedonisë,  por edhe për rrugën e saj drejt BE dhe NATO. Gjatë takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, zyrtari amerikan  shtoi se një zgjidhje përfundimtare e emrit me Greqinë do …

Read More »

Mogherini në Shkup: Dyert tona janë të hapura, ju keni çelësin

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, ka vizituar Shkupin për të mbështetur referendumin e 30 shtatorit. Ajo tha se qytetarët e Maqedonisë kanë një rast historik që nuk duhet humbur. Mogherini përcolli mesazhin e Bashkimit Evropian që thotë se: “dyert e BE-së janë të …

Read More »

Real Madridi tani ia merr nga dora fuqinë Barcelonës në kombëtaren e Spanjës

Spanja e Luis Enrique mori një fitore të madhe me rezultat 6-0 ndaj Kroacisë, ndërsa ky edicion konfirmon zhvendosjen e fuqisë së skuadrës nga Barcelona te Real Madridi. Kur Real Madridi kishte gjashtë lojtarë në formacion të Spanjës duhet të kthehesh 16 vjet më herë, pasi në vitet e fundit …

Read More »

Funksionarë të tjerë në radhë për të vizituar Shkupin, mes tyre Mogerini, Miçel, Han e Mattis

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini sot pritet të vizitojë Maqedoninë, Mogerini pritet të takohet me zyrtarë të lartë të shtetit dhe liderin e opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski. Pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev, Mogerini pritet të jap deklarat të shkurtër për shtyp në Çarshinë e Shkupit. Përfaqësuesja e …

Read More »

Bllok: Referendumi është proces demokratik, qytetarët do të bëjnë zgjidhjen e vetme për vendin

Marrëveshja e Prespës është kompromis i ndjeshëm, por zgjidhja e kësaj çështje i hap dyert drejt të ardhmes më të mirë të Maqedonisë, dhe ajo varet  nga të gjithë aktorët politikë, duke e përfshirë edhe opozitën. Referendumi është pjesë e  procesit demokratik dhe qytetarëve tuaj u mbetet të bëjnë zgjidhjen …

Read More »

Zaev-Thaçi: Kosova dhe Maqedonia nuk kanë asnjë çështje të hapur

“Maqedonia përshëndet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Maqedonia mbështet zgjidhjen që do të çoj përforcoj paqen dhe stabilitetin në rajon. Është e rëndësishme që liderët e rajonit të bashkohen në rrugën drejtë integrimit euro-atlantik”, deklaroi Zoran Zaev, kryeministër i Republikës së Maqedonisë. Ndërsa presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, theksoi rendësin …

Read More »

DAP, regjistrimi i të dhënave në formë elektronike

Të gjithë pensionistët që marrin pension do të duhet të ulen para kompjuterit dhe në mënyrë elektronike në Drejtorinë për të ardhura publike të dërgojnë e-mail vërtetime mbi të ardhurat vjetore. Dhe jo vetëm ata. Të gjithë personat fizikë, të cilët gjatë vitit kanë bërë të ardhura, duke përfshirë edhe …

Read More »