Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 30)

RADIO VALA Redaksia

Shkëndija fiton ndeshjen a parë ndaj FC Sheriff Tiraspol

Shkëndija e ka fituar ndeshjen e parë (1-0) të raundit të dytë kualifikues të Ligës së Kampionëve kundër FC Sheriff Tiraspol. Në ndeshjen e zhvilluar në Filip Arena II në Shkup, skuadra nga Tetova e gjeti golin në minutën e 24 të takimit. Pas një aksioni të kampionit të Maqedonisë, …

Read More »

Partitë kanë propozuar kandidatët e tyre për anëtarë të KSHZ-së por seanca nuk është thirrë

Sipas burimeve të TV21, kjo ndodhi pasi VMRO-DPMNE ka kërkuar që marrëveshja e arritur në Klubin e Deputetëve për KSHZ-në, financimin e partive politike dhe qeverinë sipas modelit të Përzhinës, të votohen veç e veç dhe jo në paketë siç kërkon pushteti. Gjithashtu në Ligjin për financim të partive politike, …

Read More »

“Che” Guevara: Komandanti i luftërave të humbura

Më 14 mars 1965, Ernesto Guevara, i mbiquajtur Che, zbriti nga avioni që e sjell në Kubë nga Praga, pas një misioni të gjatë diplomatik nëpër botë, i mbyllur me një bisedë me Fidel Castro për rreth 40 orë në Cojimar, në afërsitë e Havanës. Qysh nga ai moment Che-ja …

Read More »

SUEDEZI OLSEN ZËVËNDËSON ALISONIN NË PORTËN E ROMËS

Portieri i parë i kombëtares së Suedisë, Robin Olsen edhe zyrtarisht është portier i ri i Romës. Olsen do të zëvendësoj portierin Brazilian Alison, i cili për një shumë rekorde nënshkroi me Liverpoolin. Copenhageni ka fituar 11.5 milion euro dëmshpërblim për Olsenin. Roma këtë verë solli edhe portierin e Bolognës, …

Read More »

Mos udhëtoni në rajonet e përfshira nga zjarret në Greqi

Ministria e Punëve të Jashtme kumtoi se deri tani nuk kanë kërkesa për ndihmë nga qytetarët e Maqedonisë për zjarret në Greqi dhe u rekomandon shtetasve të Republikës së Maqedonisë t’u shmangen udhëtimeve në rajonet e Atikës në rrethinën e Athinës. “I informojmë qytetarët se tani për tani qytetarët e …

Read More »

Shqiptari rrëfen momentet e tmerrit: Kam parë gra dhe fëmijë që digjen

Situatë apokaliptike në Greqi. Athina prej dy ditësh është përfshirë nga zjarret masive, ndërsa numri i viktima, sipas mediave fqinje ka shkuar mbi 50 deri tani, ndërkohë që pritet të rritet, pasi situata është shumë e rëndë. Ndërkohë që të plagosurit janë me qindra, mes tyre janë edhe 13 shqiptarë, …

Read More »

Makedonija Gj. P fiton miqësoren ndaj Vllazërimit, shkëlqejnë Ademi dhe Bilalli

Vëllazërmi i Kërcovës ka humbur miqësoren me Makedonija GJP me rezultat 2-1. Adili shënoi i pari në këtë takim, kurse më pas mysafirët përmbysën duke shënuar dy gola përmes Kostovskit dhe Xheferson. Për Makedonija GJP, e cila sivjet do të garoj në Ligën e parë luajtën edhe shqiptarët: Ademi dhe …

Read More »

Rrjedhin informacione të reja rreth Note 9, karikuesit wireless dhe S-Pen

Mund të jemi javë larg nga debutimi i Galaxy Note 9, megjithatë rrjedhja e informacioneve rreth flagshipit të ardhshëm të Samsung nuk ka të ndaluar. Së fundi janë dy imazhe të Note 9 në ngjyrë pink dhe blu publikuar në rrjetin social Twitter. Gjithashtu u publikua një tjetër foto e …

Read More »

ZAEV : TË ANGAZHOHEMI PËR TË ARDHMEN E PËRBASHKËT TË RAJONIT

Kryeministri Zoran Zaev po merr pjesë në manifestimin tradicional “Mostar Connection Peace”. Ai ka deklaruar se e ardhmja e përbashkët e qytetarëve, nevoja për stabilitet dhe siguri si dhe përfitimet ekonomike është ajo që i bashkon njerëzit në rajon. Gjatë takimeve në Bosnjë dhe Hercegovinë, Zaev ka zhvilluar takime me …

Read More »

Italia pranon emigrantët, zgjidhje e përkohshme derisa BE të marrë masa

Ministri i Jashtëm, Enzo Moavero Milanesi njoftoi se vendi i tij do të vazhdojë të pranojë anije për 5 javë, ndërsa BE-ja rinegocion politikën e saj ekzistuese. Qeveria e re e djathtë italiane është duke ndjekur një linjë tepër të ashpër ndaj emigracionit. Italia është pika kryesore e hyrjes në …

Read More »