Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 4)

RADIO VALA Redaksia

Ahmeti: Jashtë NATO-s, Maqedonia vështirë të mbijetojë

Tiranë, 11 shtator – A duam paqe, a duam marrëdhënie të mira ndër fqinjësore? A duam stabilitet?. Referendumi i 30 shtatorit është vula që i jep vlera paqes, stabilitetit dhe mbyllet një kapitull tash e 25 vjet. Është referendum për NATO. Kështu është shprehur lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, …

Read More »

Vlera totale e monedhave kriptografike arrin pikën më të ulët që prej 10 muajsh

Të gjitha këto zhvillime bënë që vlera totale e tregut të monedhave kriptografike të binte me 44 miliardë dollarë brenda javës në 191.1 miliardë dollarë më 8 Shtator. Vlera totale e monedhave kriptografike ra në pikën më të ulët në 10 muaj ditën e Shtune. Më 5 Shtator vlera e …

Read More »

A ka një kurë për pesimizmin?

Nga Derek Beres Një gotë e thjeshtë uji është përdorur për shumë kohë, për të vlerësuar tipin e personalitetit tuaj. A jeni pesimist? Padyshim, fiksoheni pas gjysmës së zbrazët të gotës. Natyrisht, marrja e këtij vendimi të dyfishtë është pjesë e problemit. Tërësia e sistemit tuaj të reagimit emocional, nuk …

Read More »

SELA: S’VOTOJMË ASGJË NË DËM TË SHQIPTARËVE, BESA E KASAMIT PARALAJMËRON HEQJEN E 20% NGA KUSHTETUTA

“Skënderbeu dikur mbrojti perëndimin dhe kulturën evropiane… Shqiptarët janë pjesë të kësaj kulture në gjenin e tyre”, tha Ziadin Sela, Kryetar i Aleancës Për Shqiptarët. U mblodhën para përmendores së Skënderbeut, që në mënyrë simbolike ta shënojnë startin e fushatës për NATO. Edhe pse nuk janë pjesë e shumicës, Aleanca …

Read More »

Ahmeti prej Tetovës ftoi VMRO-DPMNE-në që të marrë pjesë në fushatën e referendumit

Në nisjen e fushatës për referendumin e 30 shtatorit në Maqedoni, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti në Tetovë, përveç se ka folur për rëndësinë e të rrethuarit “për” në referendum, ka ftuar edhe partinë opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE që të marrë pjesë në fushatën e referendumit. “Të …

Read More »

Qytetarët e Maqedonisë të votojnë në referendum pa përzierje nga jashtë

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç, nga Brukseli porositi se pret që në Maqedoni të votojnë në referendum pa përzierje të jashtme, raporton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. “BE e mbështeti marrëveshjen e arritur për emrin, tani duhet të bëhen një varg hapash që marrëveshja të jetë definitive. Referendumi është …

Read More »

Berisha: Ndryshimi i kufijve, ide e Drashkoviç

Diskutimet për korrigjim të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, ish-kryeministri Sali Berisha i sheh si një përpjekje për të vënë në jetë planin e hershëm të Serbisë për të aneksuar territore shqiptare. “Kjo ideja e kufijve që serviret si ide shqiptare dhe me një dhimbshuri të madhe për Preshevën, është …

Read More »

Musliu-Bejtullai, dy komandantët e ri të Maqedonisë në mbrojtje

Përfaqësuesja e Maqedonisë sot në “Telekom Arena” në Shkup mundi Armeninë me rezultatin 2:0 në ndeshjen e dytë të grupit të katërt në Ligën “D” të Ligës së Kombeve. Ishin Alioski dhe Pandev ata që menduan për fitoren e “verdhekuqve” në këtë ndeshje, në të cilën një super paraqitje bëri …

Read More »

Psikologjia e të pushtetshmëve. A e humbasin udhëheqësit kontaktin me realitetin?

A e humbasin udhëheqësit kontatin me realitetin kur veprojnë të udhëhequr vetëm nga etja për pushtet? Sipas psikologut Guy Claxton, profesor i shkencave mësimore në Universitetin e Winchesterit, veprimet e tyre mund të kenë të bëjnë me “çrregullime të inteligjencës” Udhëheqësit botërorë akuzohen shpesh herë për arrogancë, apo për përdorim …

Read More »

Cipras: Uroj dhe shpresoj që miku im Zoran Zaev ta fitojë referendumin

Para nesh kemi marrëveshje shumë të rëndësishme dhe historike, e cila nëse ratifikohet në referendumin e vendit fqinj dhe në qoftë se përfundon edhe reforma kushtetuese do të ofrojë një mundësi unike për vendin dhe Selanikun, deklaroi kryeministri grek Aleksis Cipras në konferencën tradicionale për shtyp në Selanik. Duke folur …

Read More »