Breaking News
Home / RADIO VALA Redaksia (page 5)

RADIO VALA Redaksia

“Daily Mail”: Tirana mes 10 qyteteve që duhen vizituar

E përditshmja britanike “Daily Mail” ka listuar kryeqytetin shqiptar, Tiranën si një nga destinacionet që nuk duhen humbur për t’u vizituar, pasi kostoja e udhëtimit është e lirë. Tabloidi britanik ka listuar Tiranën në vendin e 7 mes 10 qyteteve ku arrihet me fluturim direkt nga aeroportet angleze për një …

Read More »

Ali Ahmeti takon Kryeministrin e Austrisë, z. Sebastian Kurtz

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, është takuar sot me Kryeministrin e Austrisë, z. Sebastian Kurtz. Lideri Ahmeti dhe Kryeministri Kurtz bashkëbiseduan hapur dhe miqësisht për sfidat e Maqedonisë dhe rajonit, me ç’rast Kryeministri Kurtz e theksoi mbështetjen e madhe austriake për integrimin euroatlantik, por edhe nevojën …

Read More »

Pse Japonia i përballon kaq mirë fatkeqësitë natyrore?

Tajfuni më i fortë që ka goditur Japoninë në më shumë se 25 vjet ka lënë gjurmët e shkatërrimit në të gjithë vendin, ka shkaktuar mbylljen e një aeroporti të madh ndërkombëtar dhe hedhjen në erë të makinave, çatitë e shtëpive, etj. E ndërtuar për të mbijetuar Japonia është shumë …

Read More »

Thaçi: Shqiptarët të mbështesin masovikisht referendumin në Maqedoni

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në “Opinion” në Tv Klan ka folur për marrëveshjen me Serbinë dhe ndikimin në rajon. Ai, ka shfrytëzuar këtë dalje edhe për referendumin në Maqedoni. “I ftoj shqiptarët në Maqedoni që të dalin dhe të mbështesin masovikisht referendumin. Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk do …

Read More »

Kurc: Maqedonia është në kthesë historike, mbështetje për referendumin

Maqedonia është në kthesë historike në rrugën drejt BE-së. Në prag të referendumit, të caktuar për më 30 shtator, vendimi për çështjen e emrit e ka mbështetjen tonë të plotë. Prandaj vij në Maqedoni, ku do të takohem me kryeminsitrin Zoran Zaev dhe me përfaqësues të tjerë zyrtarë, porositi përmes …

Read More »

Zaev: Dalja në referendum është obligim

Dalja në referendum është obligim, ndërsa mosdalja në referendum dhe qëndrimi në shtëpi është vepër qyqare dhe papërgjegjësi ndaj shtetit. Me rrumbullakësimin e “po”-së do ta sigurojmë Maqedoninë dhe do t’i sigurojmë ardhmëri, porositi Zoran Zaev, lideri i LSDM-së dhe kryetar i Qeverisë së RM-së nga tubimi “Së bashku për …

Read More »

Autostradën Shkup-Bllacë do të kushtojë mbi 100 milion euro

Në pranverë pritet të fillojnë punët ndërtimore për autostradën Shkup-Bllacë e cila pjesërisht do të ndërtohet me mjete të Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe pjesërisht me grandet he me mjete nga buxheti të projektuara nga Ndërmarrja për Rrugë Shtetërore. Këtë e bëri të ditur zv/kryeministri për Çështje Evropiane Bujar …

Read More »

Stoltenberg: Shpresoj se herën tjetër do t’ju vizitoj si vend anëtar i Aleancës

Brenda pak javësh do të keni një referendum në të cilin do të vendosni për të ardhmen, për anëtarësimin tuaj në BE dhe në NATO. Ju do të vendosni nëse doni të votoni dhe të shprehni mendimin, ndërsa NATO-ja është gati t’ju pranojë si shtetin e 30-të anëtar, deklaroi sot …

Read More »

Kushti i Ramës për Zaevin, nëse i jep një pjesë të portit të Durrësit?!

Lajmi që Rama i ka premtuar Zaevit një port ekskluzivisht maqedonas në Durrës, është përcjellë me një konotacion të lehtë “skandali”, e paartikuluar qartësisht nga dhënësit e lajmit, media gjithëçfarëshe, që vërtet janë befasuar nga deklarimet euforike të kryeministrit maqedonas, prej së cilit ka buruar dhe ky fakt, i paditur …

Read More »